Home Polish Polish — mix Andrzej Grzegrzółka: marszałek Sejmu oczekuje wyjaśnień od posłów, którzy przerwali obrady; Katarzyna...

Andrzej Grzegrzółka: marszałek Sejmu oczekuje wyjaśnień od posłów, którzy przerwali obrady; Katarzyna Lubnauer: próba zastraszania?

264
0
SHARE

NewsHub– Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwrócił się do posłów, którzy 16 grudnia uczestniczyli w działaniach uniemożliwiających pracę Izby, o wyjaśnienia związane z tym bezprecedensowym i niedopuszczalnym wydarzeniem – podkreślił Grzegrzółka.
Jak dodał, “zablokowanie mównicy sejmowej, a także miejsca osoby przewodniczącej obradom jest formą protestu biegunowo odległą od standardów demokratycznych”. – Różnice polityczne nie powinny nigdy prowadzić do paraliżu pracy Izby, co miało miejsce w trakcie 33. posiedzenia Sejmu – zaznaczył dyrektor.
Poinformował, że pismo zostało skierowane do 45 posłów opozycji, którzy 16 grudnia przerwali obrady i przeszkodzili w normalnej pracy Sejmu. – Marszałek Sejmu oczekuje na odpowiedź i wyjaśnienia do rozpoczęcia kolejnego posiedzenia, zaplanowanego na 8 lutego – podkreślił dyrektor.
“Na podstawie Regulaminu sejmu zwracam się do Pani poseł o złożenie na moje ręce wyjaśnień ws. uczestnictwa Pani Poseł w dniu 16 grudnia w działaniach uniemożliwiających prace Sejmu na sali posiedzeń, polegających na gromadzeniu się posłów poza wyznaczonymi, stałymi miejscami do siedzenia i blokowaniu dostępu do mównicy, a także miejsca osoby, która przewodniczyła obradom” – tak brzmi treść pisma marszałka Sejmu, zamieszczonego m.in. przez posłankę Nowoczesnej Katarzynę Lubnauer na Twitterze, z komentarzem: “Próba zastraszania? “. “Wczoraj upubliczniono twarze demonstrantów, dzisiaj list do posłów” – napisała Joanna Scheuring-Wielgus z tej samej partii.
– Jednocześnie kwestia ewentualnego obniżenia uposażeń poselskich, czyli rozwiązań szczegółowo opisanych w Regulaminie, jest dla Marszałka Sejmu sprawą otwartą i żadne decyzje nie zostały podjęte. Niezależnie od bardzo radykalnych form protestu, całość wydarzeń będzie poddana rzetelnej, ale zdroworozsądkowej ocenie – zadeklarował Grzegrzółka.
Od 16 grudnia 2016 r. w sali plenarnej Sejmu przebywali posłowie PO i Nowoczesnej, którzy rozpoczęli wtedy protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby i wobec projektowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie, domagając się zachowania jej dotychczasowych reguł. Platforma zawiesiła protest 12 stycznia; posłowie Nowoczesnej zrobili to dzień wcześniej.

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: 1.8