Home Polish Polish — mix Choroba Creutzfelda-Jacoba uderza w nowej formie

Choroba Creutzfelda-Jacoba uderza w nowej formie

440
0
SHARE

NewsHubW latach 90. w Polsce głośno było o „chorobie wściekłych krów”, która u człowieka mogła wywoływać śmiertelną chorobę Creutzfelda-Jacoba. Eksperci z University College London na łamach „New England Journal of Medicine” (NEJM) ostrzegają teraz przed nową formą schorzenia. Podobnie jak w przypadku „starego wariantu” choroby, do zakażenia może dojść wskutek spożycia skażonego mięsa, podczas przeszczepu, transfuzji krwi lub przez skażone narzędzia chirurgiczne.
Dotychczas wiadomo o jednej ofierze śmiertelnej wariantu vCJD. To 37-letni mężczyzna z Wielkiej Brytanii. Doktor Inga Zerr, która kieruje badaniami nad prionami na uniwersytecie w Getyndze, ostrzega jednak, że trzeba się spodziewać wystąpienia kolejnych przypadków.
Choroba Creutzfeldta-Jakoba to schorzenie neurologiczne wywoływane przez priony. Według wszelkiego prawdopodobieństwa, jest wynikiem przeniesienia encefalopatii gąbczastej bydła (BSE) na człowieka. Po zjedzeniu skażonego mięsa zdeformowane priony mogą przedostać się do mózgu człowieka, gdzie prowadzą z kolei do deformacji prionów ludzkiego organizmu.
Jak podkreśla „Deutsche Welle”, odnotowywane wczesniej przypadki choroby Creutzfelda-Jacoba (CJD) dotyczyły osób o określonej kombinacji genów, występującej u około 40 proc. populacji. U 37-letniego Brytyjczyka, który zmarł z powodu vCJD, stwierdzono jednak inną kombinację genów. Jest ona bardziej powszechna, występuje bowiem u około 50 proc. populacji. Oznacza to, że ryzyko zachorowania na nową formę choroby Creutzfelda-Jacoba jest większe.

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: -1.3