Home Polish Polish — mix Europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym już obowiązuje POLECAMY KOMENTARZE

Europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym już obowiązuje POLECAMY KOMENTARZE

383
0
SHARE

NewsHubWydany w jednym państwie Unii europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym będzie uznawany i wykonywany w całej Unii z wyjątkiem Danii oraz Zjednoczonego Królestwa. Tak wynika z przepisów, które weszły w życie w środę 18 stycznia. Mowa o noweli kodeksu postępowania cywilnego (nowy tytuł „XI – Europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym”), ustawy o komornikach i egzekucji, prawa bankowego oraz ustawy o kosztach sądowych.
Zastosowanie nakazu oznacza blokadę pieniędzy na rachunku do wysokości długu, ale samo nie daje podstaw do wypłaty pieniędzy wierzycielowi. Uniemożliwia tylko ich wypłatę z konta, przelanie na inny rachunek, czyli ukrycie.
Ograniczenie takiego procederu jest celem wprowadzenia dodatkowych, obok krajowych, rygorów egzekucyjnych. Obejmą one rachunki bankowe oraz rachunki prowadzone przez SKOK.
Nowe przepisy wdrażają unijne rozporządzenia w sprawie zabezpieczenia rachunku bankowego w celu ułatwienia transgranicznego dochodzenia wierzytelności w sprawach cywilnych i handlowych (nr 655 z 15 maja 2014 r.).
Od 18 stycznia wierzyciel może domagać się zabezpieczenia jeszcze przed wszczęciem procesu, a także w jego trakcie oraz po wydaniu orzeczenia zasądzającego zapłatę. W procedurze tej istotną rolę odegrają komornicy i banki, które będą m.in. udzielać informacji o kontach.
Oprócz nakazu blokowania kont na podstawie europejskich nakazów nowelizacja rozszerza też obowiązki informacyjne banków o kontach.
Według Jerzego Bańki, wiceprezesa Związku Banków Polskich, banki są przygotowane do tych obowiązków, tym bardziej że już teraz wykonują orzeczenia sądów zagranicznych, choć oczywiście rzadziej. Podobnie za komorników ręczy ich prezes Rafał Fronczek.
W nowych przepisach przewidziano też obowiązki dla Ministerstwa Sprawiedliwości, które ma uzyskiwać informacje o rachunkach bankowych niezbędne do transgranicznych zabezpieczeń.
Jeżeli dłużnik jest konsumentem, do wydania nakazu właściwy jest tylko sąd państwa miejsca jego zamieszkania, co jest istotnym ułatwieniem, zwłaszcza przy składaniu zażalenia.
Orzekając zabezpieczenie na koncie, w sytuacji gdy wierzyciel nie uzyskał jeszcze orzeczenia zasądzającego zapłatę, sąd będzie mógł nałożyć na niego obowiązek złożenia kaucji, która zapewni rekompensatę ewentualnej szkody, jaką mógłby ponieść dłużnik w związku z zastosowaniem tego rygoru.
Wykonawcą takiego zabezpieczenia będzie komornik, który ma obowiązek podjąć czynności nie później niż w ciągu siedmiu dni od otrzymania wniosku wierzyciela.
Oczywiście jak przy większości sądowych zabezpieczeń dłużnik dowie się o zablokowaniu jego konta (czy części pieniędzy na nim) dopiero po zajęciu rachunku. Chodzi o to, by nie zdążył wyprowadzić z konta pieniędzy, wtedy zabezpieczenie traciłoby sens. Ale wierzyciel też ma obowiązki do wykonania: musi wykazać, że to zabezpieczenie jest mu niezbędne do dochodzenia należności, tj. że bez niego egzekucja długu będzie utrudniona lub niemożliwa.
– Gdyby doszło z winy wierzyciela do nadużycia nowego rygoru, wyrządzenia dłużnikowi szkody (zablokowanie pieniędzy na rachunku to groźny środek), grozi mu odpowiedzialność odszkodowawcza – wskazuje adwokat Andrzej F. Żurawski.
Podstawa prawna: Ustawa z 15 grudnia 2016 r. o zmianie KPC DzU z 13 stycznia 2017 r., poz.85

Similarity rank: 0.1
Sentiment rank: 0