Home Polish Polish — mix Komendant Straży Marszałkowskiej – odwołany

Komendant Straży Marszałkowskiej – odwołany

316
0
SHARE

NewsHubDecyzja o odwołaniu komendanta Straży Marszałkowskiej Arkadiusza Koschalke zapadła w czwartek, jest to wyłączna prerogatywa szefa Kancelarii Sejmu – poinformował dyrektor biura Prasowego Kancelarii Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Nowy komendant ma zostać powołany “niebawem”.
“Decyzja o odwołaniu komendanta Straży Marszałkowskiej zapadła w czwartek, jest to wyłączna prerogatywa szefa Kancelarii Sejmu. Decyzja została podjęta w powiadomieniu z marszałkiem Sejmu” – powiedział w piątek dziennikarzom Grzegrzółka. Jak dodał, nie ma jeszcze nowego szefa Straży Marszałkowskiej. Na razie obowiązki szefa Straży Marszałkowskiej pełni jego zastępca. Nowy komendant – jak poinformował Grzegrzółka – zostanie powołany “niebawem”.
Pytany o przyczyny odwołania komendanta Straży Marszałkowskiej, Grzegrzółka powiedział, że jest to decyzja szefowej Kancelarii Sejmu, do której ma prawo. “Szef Kancelarii może powołać i odwołać szefa Straży Marszałkowskiej” – podkreślił. Jak dodał, szef Kancelarii Sejmu dobiera sobie najbliższych współpracowników.
Pytany o opinie części polityków opozycji, według których powodem odwołania szefa Straży Marszałkowskiej, były jego deklaracje, że nie użyje siły wobec opozycji, w trakcie protestu w Sejmie, Grzegrzółka powiedział, że takie komentarze mają wydźwięk “jednoznacznie polityczny”.
“Ludzie, którzy są zaangażowani w wydarzenia z 16 grudnia, ale także w cały nielegalny protest, nielegalną okupację sali plenarnej, na pewno mają swoją hipotezę, ale Kancelaria Sejm w tej sprawie na pewno nie będzie się odnosić do tych bardzo jednoznacznych, politycznych komentarzy” – podkreślił dyrektor biura Prasowego Kancelarii Sejmu.
“Pytacie mnie, czy komendant nie zgodził się na wyrzucanie posłów (z sali plenarnej), oczywiście ja o takich informacjach w ogóle nie wiem, trzeba by było zapytać bezpośrednio zainteresowanego. Proszę pamiętać i nie abstrahować od tego, z czym mieliśmy do czynienia – z zablokowaniem sali plenarnej przez prawie miesiąc” – powiedział Grzegrzółka.
Podkreślił też, że Kancelaria Sejmu dziękuje odwołanemu komendantowi za pracę. “To był wyjątkowy czas, no ale teraz jest też czas, żeby może w wielu sprawach postępować trochę inaczej, a na pewno poprawić kwestię bezpieczeństwa i organizacji pracy” – zaznaczył.
Zgodnie z ustawą o BOR, Straż Marszałkowska jako komórka organizacyjna Kancelarii Sejmu jest bezpośrednio nadzorowana przez Szefa Kancelarii Sejmu. Strażą Marszałkowską kieruje Komendant Straży Marszałkowskiej przy pomocy swojego zastępcy, którzy są powoływani i odwoływani przez Szefa Kancelarii Sejmu.(PAP)
mrr/ par/

Similarity rank: 3.2
Sentiment rank: 0