Home Polish Polish — mix Lotnisko w Gdańsku pokonało barierę 4 milionów pasażerów POLECAMY KOMENTARZE

Lotnisko w Gdańsku pokonało barierę 4 milionów pasażerów POLECAMY KOMENTARZE

404
0
SHARE

NewsHub– Do ostatnich dni grudnia nie byliśmy pewni, czy uda się pokonać granicę czterech milionów. Gdyby miesiąc był o jeden dzień krótszy, nie osiągnęlibyśmy tego rekordu – mówił w czwartek podczas konferencji prasowej w Gdańsku prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski.
Ostatecznie lotnisko obsłużyło 4 mln 10 tys. 864 pasażerów, z czego tylko w grudniu ponad 296 tys., czyli o 17 procent więcej niż rok wcześniej.
Prezes przyznał, że w tym roku liczy też na 8-procentowy wzrost liczby pasażerów, czyli obsłużenie 4,3 mln ludzi. Podał, że pierwszy milion pasażerów port obsłużył w 2006 r., dwa miliony – w 2010 r. a trzy miliony – w 2014 roku. – W tym tempie, cztery miliony powinniśmy obsłużyć w roku 2018, a osiągnęliśmy w 2016 – żartował.
Pod względem liczby pasażerów lotnisko w Gdańsku jest na trzecim miejscu w kraju, po Warszawie i Krakowie.
Kloskowski ocenił, że do wzrostu ruchu przyczyniły się z jednej strony połączenia krajowe, które uruchomił Ryanair oraz osiągnięcie przez gdańskie lotnisko statusu regionalnego. – Port pozyskuje pasażerów nie tylko z województwa pomorskiego, ale też z województw ościennych; mieszkańcy Warmińsko-Mazurskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Mazowieckiego i Zachodniopomorskiego stanowią prawie połowę obsługiwanych pasażerów i ten udział ciągle się zwiększa – wyjaśniał.
78 procent pasażerów korzysta z tanich linii, z linii tradycyjnych korzysta niespełna co czwarty pasażer. – Większe znaczenie gospodarcze dla regionu mają jednak linie konwencjonalne – dodał Kloskowski.
Obecnie w ruchu regularnym z Gdańska polecieć można do 55 lotnisk w 16 krajach. Najwięcej połączeń oferowanych jest do Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i państw Europy środkowej.
Do najpopularniejszych kierunków w 2016 roku należały połączenia do Londynu, Warszawy, Oslo, Sztokholmu, Monachium, Kopenhagi, Frankfurtu, Dortmund, Krakowa oraz Turku.
Port zanotował też historyczny najwyższy wskaźnik wykorzystania miejsc pasażerskich w samolotach. – Średnio we wszystkich samolotach miejsca są wykorzystane w 80,7 procent, co oznacza, że ten rynek nadal będzie się rozwijał, będzie się zwiększał ruch lotniczy – tłumaczył.
Prezes portu podkreślił, że firma ma stabilną pozycję finansową i ekonomiczną. – Zgodnie ze wstępnymi danymi finansowymi, w 2016 roku osiągnęliśmy zysk netto na poziomie niemal 24 mln złotych – podał. – Finansujemy nie tylko sami swoją działalność, ale też spłacamy zobowiązania finansowe związane z realizacją największego w historii programu inwestycyjnego – wyjaśnił.
Do najważniejszych realizowanych inwestycji należy budowa lotniczego terminala kurierskiego DHL, który ma być oddany do użytku na początku 2018 r. – Projektujemy już też powiększenie terminala pasażerskiego, żeby być przygotowanym do rozpoczęcia budowy, jeśli ruch lotniczy będzie tego wymagał – mówił.
Prezes portu poinformował, że w najbliższym czasie w Europie będzie eksploatowanych pięć samolotów Ryanair z wymalowanym napisem: “Gdansk city of freedom” (Gdańsk miasto wolności) oraz logo Portu. Pierwsza oznakowana maszyna bazuje w Wilnie, a cztery kolejne są w trakcie znakowania. Zapowiedział, że nazwa Gdańska ma się zmieniać na inne regionalne miasta, aby promować nie tylko Trójmiasto, ale cały region.

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: -0.7