Home Polish Polish — mix Policja: W Dniu Babci i Dziadka rozmawiać z bliskimi, jak ustrzec się...

Policja: W Dniu Babci i Dziadka rozmawiać z bliskimi, jak ustrzec się przed wyłudzeniami „na wnuczka”

511
0
SHARE

NewsHubDziś Dzień Babci, a jutro Dzień Dziadka. Policja ponownie ostrzega przed wyłudzeniami pieniędzy od starszych osób, dokonywanych metodą „na wnuczka”. Apeluje, aby podczas spotkań rodzinnych poruszyć ten temat i ostrzec bliskich, jak można się uchronić przed tego rodzaju przestępstwami.
Metody działania przestępców są różne, jednak cel jest zawsze ten sam: zdobycie pieniędzy od starszych osób. Wyłudzający zazwyczaj podają się za wnuczka lub funkcjonariuszy policji. Tak prowadzą rozmowę, aby otrzymać od starszych osób pieniądze. Mogą też namawiać na zaciągnięcie kredytu. Wielu seniorów daje się nabrać i w ten sposób tracą oszczędności całego życia.
Policja radzi, jak nie paść ofiarą wyłudzenia: po pierwsze nie należy przekazywać żadnych pieniędzy obcym osobom, nawet takim, którzy podają się za policjantów, okazując policyjna legitymację. Po drugie: po zakończeniu rozmowy z taka osobą należy samemu skontaktować się z kimś z rodziny i zapytać, o co chodzi.
Może też zdarzyć się, że przestępcy podają się za administratorów lub kontrolerów instalacji. Wszelkie takie sprawy należy sprawdzać, kontaktując się ze spółdzielnią mieszkaniową lub administracją. Po trzecie: nie wolno do mieszkania wpuszczać osób obcych.
W razie jakichkolwiek podejrzeń należy niezwłocznie zawiadomić policję pod numerami 112 lub 997.

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: -0.9