Home Polish Polish — mix Rząd podwyższy zasiłek dla bezrobotnych. Wyda na to 500 mln zł

Rząd podwyższy zasiłek dla bezrobotnych. Wyda na to 500 mln zł

21
0
SHARE

NewsHubPodniesienie wysokości zasiłku dla bezrobotnych do kwoty tysiąca złotych pochłonie ok. 500 mln zł dodatkowych środków z Funduszu Pracy – szacuje wstępnie resort rodziny, pracy i polityki społecznej.
Podwyższenie wysokości zasiłku dla bezrobotnych do połowy minimalnego wynagrodzenia, wynoszącego obecnie 2 tys. zł, zapowiedziała w minionym tygodniu premier Beata Szydło. Wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed poinformował, że nie jest jeszcze przesądzone, czy planowane podniesienie wysokości zasiłku wejdzie w życie jeszcze w tym roku, czy w przyszłym.
– W tej chwili nie przesądzamy, czy jeszcze jest szansa, żeby to weszło w tym roku, bo to jest też kwestia budżetowa, ale na pewno od przyszłego, 2018 roku, zasiłek dla bezrobotnych będzie podwyższony – mówimy o kwocie tysiąca złotych – powiedział wiceminister. Zwiększenie kwoty zasiłku jest – jak mówił Szwed – częścią planu poprawy skuteczności działań urzędów pracy.
W ocenie wiceministra, zasiłek pobiera stosunkowo niewiele osób – uprawnienia do tego świadczenia ma ok. 12 do 14 proc. osób bezrobotnych , w zależności od regionu.
Pytany, czy intencją resortu jest stworzenie mechanizmu automatycznego podnoszenie wysokości zasiłku wraz ze wzrostem płacy minimalnej (by zasiłek zawsze stanowił 50 proc. płacy), Szwed ocenił, że nie jest to przesądzone, choć warte rozważenia.
Obecnie wysokość podstawowego zasiłku dla bezrobotnych wynosi 831,1 zł przez pierwsze trzy miesiące oraz 652,6 zł przez kolejne. Świadczenie wypłacane jest przez 6 lub 12 miesięcy w zależności od stopy bezrobocia w danym regionie. Wysokość zasiłku zależy od stażu pracy – osoby uprawnione otrzymują 80, 100 lub 120 proc. podstawowej stawki.

Similarity rank: 2.1
Sentiment rank: 0.5