Home Polish Polish — mix Takie perełki zobaczysz w Muzeum Warszawy

Takie perełki zobaczysz w Muzeum Warszawy

452
0
SHARE

NewsHubPorcelanowy czajniczek, z którego herbatę pili dawni prezydenci stolicy czy mosiężna klamka z herbem Warszawy, wyrwana z drzwi Ratusza przez woźnego w trakcie Powstania Warszawskiego. To tylko ułamek z wyjątkowej kolekcji tysięcy eksponatów, które będzie można zobaczyć w Muzeum Warszawy już w maju.
Remont budynków przy Rynku Starego Miasta zmierza ku końcowi. Właśnie tam, w 11 kamienicach swoją siedzibę będzie miało Muzeum. Zwiedzający obejrzą też m.in dawne plany i mapy stolicy, garderobę, zegary a nawet opakowania produktów dawnych firm warszawskich. W sumie udało się ich zgromadzić blisko 300 tys. Na żywo zobaczyć będzie jednak można ok. 7300 eksponatów. Reszta ma być dostępna w formie cyfrowej. Wystawa zostanie otwarta w ostatni weekend maja.
Klamka z Syrenką: To zabytek rodem z XIX wieku, do czasów wojny zamontowany w jednych z drzwi dawnego ratusza w Pałacu Jabłonowskich. Mosiężny element razem z kompletem łyżeczek prezydentów i fragmentem parkietu zabrał ze sobą tamtejszy stróż i przez lata przechowywał na strychu swojego domu.
Czajnik z widokami Warszawy: Eksponat pochodzący z końca XVIII wieku z pierwszej europejskiej manufaktury porcelany w Miśni. Można na nim zobaczyć panoramy zarówno lewego jak i prawego brzegu Warszawy. Obrazy odwołują się do dzieł Bernadra Belotto „Canaletto”, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
List Juliusza Materskiego: Ten list młody mieszkaniec stolicy napisał do swoich kuzynów 9 października 1939 roku. Opisywał w nim bombardowanie Warszawy przez niemieckie lotnictwo. Dołączył do niego także rysunek, przedstawiający płonącą stolicę.
Puszka po słodyczach Wedel: Srebrne pudełko ozdobione zostało obrazami, przedstawiającymi najważniejsze stołeczne budynki. Na wieczku zobaczymy Pałac na Wodzie w Łazienkach a na bocznej ściance Zamek Królewski.
Tu powstaje Muzeum Warszawy
Noc Muzeów w stolicy. Zobacz, jak zwiedzali warszawiacy
ZOBACZ TEŻ

Similarity rank: 3.2
Sentiment rank: 0