Home Polish Polish — mix Tobiszowski o mniejszej stracie PGG i przyszłości kopalni Sośnica

Tobiszowski o mniejszej stracie PGG i przyszłości kopalni Sośnica

279
0
SHARE

NewsHub“Ostatnie trzy miesiące były dobrymi miesiącami dla Polskiej Grupy Górniczej, każdy miesiąc był lepszy jeśli chodzi o osiągane zyski, bo wreszcie po paru latach możemy mówić o zyskach w sektorze węgla kamiennego” – powiedział wiceminister podczas konferencji prasowej w Rybniku (Śląskie).
Jak poinformował, w październiku było to 15 mln zł zysku, listopadzie – 18,6 mln zł, a w grudniu prawie 36 mln zł zysku. “Ta informacja jest pozytywną informacją. Pokazuje, że coś zaczyna się zazębiać, mamy to zielone światełko w tunelu i ten fundament postawiony w sektorze węgla kamiennego przez organizację PGG, poprzez plan inwestycyjny, obniżenie kosztów zaczyna pracować, a więc mamy dobrą podstawę ku temu, aby konsekwentnie realizować te złożenia w roku 2017” – dodał wiceminister.
Jak zaznaczył, lepszy od planowanego wynik na koniec roku pokazuje, że “przed nami jest wiele wyzwań, ale kierunek obrany wydaje się być prawidłowy”.
Grzegorz Tobiszowski mówił też o zaplanowanej na przyszły wtorek wizycie przedstawicieli resortu w Brukseli. Mają tam zostać omówione założenia do biznesplanu PGG po przyłączeniu Katowickiego Holdingu Węglowego. Tobiszowski zaznaczył, że na rozmowy pojedzie na pewno podsekretarz stanu Michał Kurtyka, jego udział zależy natomiast od terminów przeglądu resortów prowadzonego przez premier Beatę Szydło.
“Spotkania w Brukseli są poświęcone prezentacji tego pierwszego szlifu biznesplanu, który przygotowujemy dla PGG, a on obejmuje połączenie z KHW – w tych założeniach się nic nie zmienia. Wszystkie kopalnie, które są dzisiaj w KHW, będą włączone – przynajmniej tak zakładamy – do PGG, zaś spółka mieszkaniowa będzie funkcjonowała samodzielnie” – powiedział Tobiszowski.
“Będziemy się zastanawiać nad budową pewnego podmiotu mieszkaniowego w kontekście Spółki Restrukturyzacji Kopalń czy Kompanii Węglowej, bo mieszkaniówka to aspekt trochę szerszy, a katowicki węgiel będzie przekazywany do Węglokoksu, by tam wzmocnić potencjał sprzedażowy, jak również jako podmiot, który miesza węgiel, tworzy pewną jakość na rynku” – dodał.
Materiał chroniony prawem autorskim – zasady przedruków określa regulamin .

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: -0.9