Home Polish Polish — mix Zablokować wycinkę drzew. Władze Warszawy i PO chcą nowelizować ustawę o ochronie...

Zablokować wycinkę drzew. Władze Warszawy i PO chcą nowelizować ustawę o ochronie przyrody

222
0
SHARE

Stołeczny ratusz przekaże do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, który zakłada przywrócenie kontroli przez samorząd nad zezwoleniami przeprowadzenia wycinki drzew na terenach prywatnych. Także Klub PO złoży w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, który zakłada powrót do zasady, że to gmina wyraża zgodę na wycinkę drzew – zapowiedzieli politycy Platformy.
Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi, właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS. Przepisy ustawy budzą społeczne protesty.
W sobotę zostały wycięte drzewa przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście. Teren przed urzędem jest prywatny. Urząd Dzielnicy zapewnił w sobotę na Facebooku, że nie miał z wycinką nic wspólnego i “jest zbulwersowany, zarówno rozmiarem, jak i sposobem jej przeprowadzenia”. Wycinkę skrytykowało m.in. stowarzyszenie “Miasto Jest Nasze” oraz Partia Razem.
“Czas liczymy w drzewach, które padają”
Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski podkreślił, że nieprzypadkowo na miejsce wtorkowej konferencji został wybrany róg ulicy Wiejskiej i Matejki w Warszawie, ponieważ to w Sejmie 16 grudnia zapadła decyzja o zmianie przepisów dot. wycinki drzew oraz to w tym miejscu znajduje się kilka prywatnych działek, na których kolejne drzewa mogą zostać wycięte.
– Chcemy zaapelować do posłów, bo czas liczymy już nie w tygodniach i miesiącach, ale w drzewach, które padają w Warszawie bez żadnej kontroli, o wniesienie projektu, który przygotowaliśmy – podkreślił.
Zgodnie z projektem osoby prywatne, które miałyby przeprowadzać wycinkę na cele niezwiązane z działalnością gospodarcza nie byłyby objęte opłatami za wycinkę. Koszty te, dodał Olszewski, miałyby ponosić podmioty publiczne lub właściciele działek, którzy mieliby przeprowadzać wycinkę na cele gospodarcze.
– Chcemy, żeby to samorząd lokalny decydował o tym, jakie drzewa są przez niego kwalifikowane do wycinki, na podstawie swojej uchwały – dodał wiceprezydent.
PO ma złożyć ustawę jeszcze we wtorek
– Oprócz wciągnięcia konsekwencji w stosunku do PiS, jako formacji, która w sposób bezmyślny wprowadza prawo, które tak bardzo wyraźnie demoluje nasz kraj, niszczy drzewostan, będziemy musieli podjąć decyzję, która tę katastrofalną sytuację zatrzyma. Mamy taką propozycję, która musi być wdrożona natychmiast, bo każda godzina, każda minuta przynosi następne tragiczne skutki dla środowiska, dla nasz wszystkich – oświadczył lider PO Grzegorz Schetyna.
Sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski poinformował, że Platforma jeszcze we wtorek złoży w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. – Ten projekt zakłada przywrócenie stanu pierwotnego, czyli tych wszystkich przepisów, które obowiązywała do końca ubiegłego roku, mówiących o tym, że to gmina wyraża zgodę na wycinkę drzew – zapowiedział.
Obecna ustawa “ma znamiona lobbingu”
Jak dodał Gawłowski klub PO oczekuje że marszałek Sejmu natychmiast skieruje projekt, autorstwa PO, do prac w sejmowej komisji, tak aby ustawa została przyjęta w Sejmie i podpisana przez prezydenta do końca tego tygodnia. – Trzeba przerwać tę bardzo szkodliwą działalność prowadzoną na polskiej przyrodzie, która w wielu przypadkach ma znamiona lobbingu, powtarzam to za prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim – zaznaczył Gawłowski.
Prezes PiS zadeklarował w poniedziałek podczas spotkania z warszawskimi i podwarszawskimi strukturami swojej partii, iż przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach muszą zostać zmienione. Według uczestników spotkania Kaczyński ostro skrytykował Ministerstwo Środowiska za nowe przepisy. – Prezes powiedział, że jest przeciw tym rozwiązaniom i będzie ich zmiana. Stwierdził, że widać w tym prawie lobbing – przyznał anonimowo warszawski polityk partii
Wniosek do CBA
Szef klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział, że Platforma skieruje wniosek do CBA o sprawdzenie “lobbystycznych nacisków, które były (prowadzone) na ustawę o ochronie przyrody”. – Liczymy, że prezes Kaczyński podzieli się swoją wiedzą ze służbami i można będzie znaleźć tych, którzy doprowadzili do legislacyjnego potworka – podkreślił.
– Jeżeli prezes Kaczyński rzeczywiście mówił, że chce naprawić tę sytuację, to my dzisiaj mówimy sprawdzam. Mówimy: dość temu legislacyjnemu szaleństwu, proponowanemu przez ministra środowiska. Przyroda nie może bronić się sama, my musimy ją obronić – podkreślił Neumann.
PAP, polsatnews.pl

Similarity rank: 3.2
Sentiment rank: 1.2