Home Polish Polish — mix Golasy przy bramie głównej byłego obozu Auschwitz. Protest czy happening? Wezwano policję

Golasy przy bramie głównej byłego obozu Auschwitz. Protest czy happening? Wezwano policję

355
0
SHARE

Kilka osób rozebrało się w piątek popołudniu do naga i skuło wzajemnie łańcuchem przy bramie z napisem “Arbeit macht frei” w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Trwa interwencja policji. – Poczytaj o najważniejszych wydarzeniach z kraju. Poznaj opinie i komentarze. Weź udział w dyskusji.
W tej chwili nie znamy jeszcze szczegółów zdarzenia, intencji jego uczestników ani także ich narodowości – oświadczył rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.
Bartyzel dodał, że Muzeum natychmiast zostało zamknięte. – Na pewno jeszcze dziś złożymy zawiadomienie do prokuratury – dodał.
N iemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
Galeria Przejdź do galerii »
Zamordowano tu ponad milion osób. Auschwitz przesiąknięte śmiercią
“Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie” – taką myśl, której autorem jest filozof George Santayana, można znaleźć na jednej z tablic na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Utworzony przez Niemców latem 1940 roku, wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku jest jednym z najbardziej przejmujących namacalnych dowodów okrucieństwa II wojny światowej. Życie straciło tu ponad milion osób. Uduszonych w komorach gazowych, zakatowanych na śmierć, rozstrzelanych, zagłodzonych… To miejsce o nich przypomina.
Galeria Przejdź do galerii »
Niezwykłe znalezisko. Przedmioty ofiar Auschwitz odkopane przy krematorium [ZOBACZ ZDJĘCIA]
Termometry, butelki po lekach i perfumach, biżuteria, zegarki, scyzoryki, a nawet pieczątka z nazwiskiem – takie pozostałości po ofiarach Auschwitz odkopano obok obozowego krematorium. W czasie wojny Niemcy uważali te przedmioty za bezwartościowe i dlatego wrzucali je do dołu obok spalarni ciał. Dla dzisiejszych historyków i muzealników to bezcenny skarb. Muzeum Auschwitz odzyskało go niemal pół wieku po odnalezieniu w 1967 roku.

Similarity rank: 6.3
Sentiment rank: -0.6