Home Polish Polish — mix Donald Trump w sprawie Syrii. Władze USA omawiają opcje militarne

Donald Trump w sprawie Syrii. Władze USA omawiają opcje militarne

89
0
SHARE

Pentagon i Biały Dom szczegółowo omawiają opcje militarne w odpowiedzi na atak z użyciem trującego gazu w Syrii.
Pentagon i Biały Dom szczegółowo omawiają opcje militarne w odpowiedzi na atak z użyciem trującego gazu w Syrii.
Poinformowała o tym agencja Reutera, powołując się na swoje źródło. Według niego sekretarz obrony Jim Mattis prawdopodobnie będzie omawiał te opcje, kiedy spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem w jego rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie.
Mattis ma przybyć na Florydę jeszcze w czwartek.
Źródło Reutersa twierdzi, że rozmowy na temat możliwych reakcji na atak chemiczny w Syrii już się toczą, m.in. z udziałem Mattisa i doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Herberta Raymonda McMastera.
O atak, który pochłonął dziesiątki ofiar, Stany Zjednoczone obwiniają reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. W ostatnim ataku chemicznym zginęło ponad 80 osób
Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w ataku chemicznym na miejscowość Chan Szajchun w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii zginęło 86 osób, w tym 30 dzieci.
USA i inne kraje zachodnie oskarżają o ten atak siły prezydenta Asada, ale władze w Damaszku i wspierający je Rosjanie zaprzeczają. Rosjanie twierdzą, że ofiary śmiertelne były rezultatem zaatakowania przez syryjskie lotnictwo składu wojskowego rebeliantów, w którym produkowana była broń chemiczna. Wersję tę odrzucają Amerykanie, uznają ją za niewiarygodną. Co zrobi Donald Trump?
Trump oświadczył w środę, że to, co stało się w Syrii, jest zniewagą dla całej ludzkości. Zapytany, czy atak na Chan Szajchun był przekroczeniem “czerwonej linii”, odparł, że według niego “przekroczył wiele, wiele linii”.
Prezydent odmówił odpowiedzi na pytanie, jaka będzie jego reakcja na masakrę. Powiedział, że “w przeciwieństwie do swoich poprzedników nie będzie mówił, co zrobi i kiedy to zrobi”.

Similarity rank: 3.2
Sentiment rank: 0