Home Polish Polish — mix MSZ krytykuje o ustawieniu przez Rosjan tablic z nieprawdziwymi danymi

MSZ krytykuje o ustawieniu przez Rosjan tablic z nieprawdziwymi danymi

86
0
SHARE

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że z „ogromnym zaniepokojeniem i rozczarowaniem” przyjęło umieszczenie przez stronę rosyjską na terenie polskiego cmentarza wojennego w K…
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że z „ogromnym zaniepokojeniem i rozczarowaniem” przyjęło umieszczenie przez stronę rosyjską na terenie polskiego cmentarza wojennego w Katyniu tablic zawierających nieprawdziwe informacje.
Chodzi o dane dotyczące jeńców bolszewickich z czasów wojny w latach 1919-1921, zmarłych w niewoli w Polsce. Podane na tablicach informacje, w szczególności dotyczące liczby zmarłych jeńców, kilkukrotnie przewyższają faktyczne dane, potwierdzone zarówno przez polskich jak i rosyjskich historyków – napisano w komunikacie MSZ-u. Zaznaczono, że zdecydowana większość jeńców zmarła z powodu panujących w obozach warunków wynikających z dramatycznej sytuacji gospodarczej ziem polskich, naznaczonych wieloletnią walką o odzyskanie i utrzymanie niepodległości.
Resort polskiej dyplomacji zauważył też, ze działania strony rosyjskiej mają miejsce w przeddzień planowanych obchodów tragicznych wydarzeń – 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 7. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. – Polska jest gotowa do otwartej merytorycznej dyskusji w celu uniknięcia historycznych sporów między naszymi krajami i rozwiązywania tych już istniejących – zapewniono.
Na tablicy zamieszczono informację o 175 tysiącach czerwonoarmistów, którzy zostali wzięci do niewoli, w trakcie wojny polsko – bolszewickiej, a także adnotację, że 75 tysięcy z nich nie wróciło do domów.

Similarity rank: 4.2
Sentiment rank: -1.4