Home Polish Polish — mix "Najczęściej zabierał głos niezgodnie z Regulaminem Sejmu". PO chce ukarania prezesa PiS

"Najczęściej zabierał głos niezgodnie z Regulaminem Sejmu". PO chce ukarania prezesa PiS

301
0
SHARE

Posłowie PO uważają, że prezes PiS Jarosław Kaczyński w obecnej kadencji Sejmu najczęściej zabierał głos niezgodnie z Regulaminem Sejmu. W środę zapowiedzieli złożeniu wniosku do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o ukaranie posła Kaczyńskiego.
Szef klubu PO Sławomir Neumann poinformował, że w środę czwórka posłów PO odebrała od marszałka Sejmu informację o karach finansowych za wypowiedzi z trybuny Sejmowej w grudniu ubiegłym roku.
– Pani poseł Monika Wielichowska domagała się obecności dziennikarzy w Sejmie. Pan poseł Sławomir Nitras także domagał się tego, żeby uchwała PO o pozostawieniu dziennikarzy w Sejmie była rozpatrywana. Pan poseł Krzysztof Gadowski chciał dowiedzieć się o likwidowanych kopalniach na Śląsku przez rząd Beaty Szydło. Pani poseł Henryka Krzywonos została ukarana za to, że chciała się dowiedzieć, czemu służyć ma ustawa o zgromadzeniach zakazująca obywatelskich, spontanicznych zgromadzeń, która daje przewagę rządowym manifestacjom – wyliczał Neumann.
Nitras podkreślił, że Kaczyński jest posłem, który najczęściej w obecnej kadencji Sejmu zabierał głos sposób niezgodny z sejmowym regulaminem. – Pan Jarosław Kaczyński 16 razy zabrał głos w Sejmie, z czego osiem razy zrobił to niezgodnie z Regulaminem Sejmu – zaznaczył.
Równe traktowanie posłów
Jak podkreślił Platforma domaga się, aby na podstawie tych samych przepisów, na podstawie których Marszałek Sejmu ukarał posłów PO, ukarał także Kaczyńskiego. – Jeżeli tego nie zrobi, będzie to dowód na to, że jest stronniczym marszałkiem, łamie Regulamin Sejmu i będziemy wnioskować o ukaranie pana marszałka Kuchcińskiego – dodał Nitras.
Neumann uważa, że posłowie opozycji zostali ukarani za słowa prawdy. – To skandal, żeby posłowie byli karani za słowa w debacie publicznej w polskim parlamencie – zaznaczył. Neumann uważa, że “znacznie gorsze ekscesy, które dzieją się na trybunie sejmowej wyczyniane przez posłów PiS przechodzą bezkarnie”.
– Dlatego będziemy dziś wnioskować do Marszałka Sejmu, by traktował równo posłów opozycji i posłów z klubu PiS i tak jak ukarał naszych posłów taką samą miarę zastosował do PiS a zwłaszcza Jarosława Kaczyńskiego, który w takim samym trybie jak Nitras zabierał głos, a kara go ominęła – powiedział Neumann.
PAP

Similarity rank: 2.7
Sentiment rank: -1