Home Polish Polish — mix Odwet za atak chemiczny. USA zbombardowały Syrię

Odwet za atak chemiczny. USA zbombardowały Syrię

243
0
SHARE

Amerykańskie pociski spadły na bazę sił powietrznych Shayrat koło Homs.
Trump grozi Asadowi po ataku chemicznym. „Coś powinno się z nim stać” Pentagon oświadczył, że użyto 59 sztuk Tomahawków oraz że „uderzenie zostało zakończone”. Celem – jak wskazano – były pasy startowe, samoloty i magazyny paliwa.
Zmasowanego uderzenia dokonano na polecenie prezydenta USA Donalda Trumpa w odwecie za atak chemiczny z użyciem sarinu na miasto Khan Shejkhun w prowincji Idlib. O atak ten Zachód obwinia armię prezydenta Syrii Baszara al-Asada. Zginęło w nim 86 osób, w tym 30 dzieci.
Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson oświadczył, że bombardowanie było „proporcjonalną” reakcja. Rzecznik rzecznik Pentagonu kpt. Jeff Davis zapewnił w rozmowie z BBC, że Rosja była uprzedzona o ataku oraz, że amerykańskie pociski nie uderzyły w ten rejon bazy, w którym mógły znajdować się wojska rosyjskie.
Syryjska telewizja państwowa potwierdziła atak na bazę lotniczą określając go jako „amerykańską agresję”. „Agresja amerykańska wymierzona była w syryjskie cele wojskowe, które zaatakowano wieloma pociskami” – podano. Syria: nawet sto ofiar ataku lotniczego. Użyto gazów bojowych? Prezydent Trump wezwał w czwartek „cywilizowane kraje” do przyłączenia się do Stanów Zjednoczonych i położenia kresu rozlewowi krwi w Syrii. Dodał, że „modli się o życie rannych i za dusze zabitych”.
W ocenie gospodarza Białego Domu atak na bazę lotniczą w Syrii leżał w „żywotnym interesie” USA, które muszą zapobiec rozprzestrzenianiu i stosowaniu broni chemicznej.
Podczas rozmowy z dziennikarzami na pokładzie samolotu Air Force One Trump oświadczył, że „nie ma wątpliwości, iż Syria użyła zakazanej broni chemicznej”.
Asad kategorycznie odrzuca oskarżenia o stosowanie broni chemicznej. Sprzymierzeni z rządem w Damaszku Rosjanie twierdzą, że ofiary śmiertelne w prowincji Idlib były rezultatem zaatakowania przez syryjskie lotnictwo składu wojskowego rebeliantów, w którym produkowana była broń chemiczna. Wersję tę odrzucają Amerykanie jako niewiarygodną.
Wojna domowa w Syrii trwa ponad sześć lat. Ocenia się, że konflikt kosztował życie co najmniej 310 tysięcy osób, a ponad 11 milionów Syryjczyków opuściło swoje domy. Ponad 5 milionów schroniło się w sąsiadujących z Syrią krajach – w Libanie, Jordanii i Turcji. Kilkaset tysięcy osób przybyło do Europy wzmagając kryzys migracyjny.

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: -1