Home Polish Polish — mix Ostra reakcja Rosji na atak w Syrii

Ostra reakcja Rosji na atak w Syrii

166
0
SHARE

MSZ Rosji wzywa Radę Bezpieczeństwa ONZ do przeprowadzenia nadzwyczajnego posiedzenia w celu przedyskutowania sytuacji po ataku USA na syryjską bazę lotniczą – oświadczyło ministerstwo w komunikacie. Nazwało ten atak “aktem agresji wobec suwerennej Syrii”. Rosja po ataku zawiesiła obowiązywanie zawartego z USA memorandum o unikaniu…
MSZ Rosji wzywa Radę Bezpieczeństwa ONZ do przeprowadzenia nadzwyczajnego posiedzenia w celu przedyskutowania sytuacji po ataku USA na syryjską bazę lotniczą – oświadczyło ministerstwo w komunikacie. Nazwało ten atak “aktem agresji wobec suwerennej Syrii”. Rosja po ataku zawiesiła obowiązywanie zawartego z USA memorandum o unikaniu incydentów i zapewnieniu bezpieczeństwa lotów w trakcie operacji w Syrii – poinformowała w piątek rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.
Prezydent Rosji Władimir Putin uważa atak rakietowy USA na syryjską bazę za “agresję wobec suwerennego państwa i naruszenie norm prawa międzynarodowego” – oświadczył z kolei w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Ocenił, że atak zaszkodzi stosunkom Rosji i USA.
Putin “uważa amerykańskie ostrzały (rakietowe) w Syrii za agresję przeciwko suwerennemu państwu z naruszeniem norm prawa międzynarodowego, i to pod zmyślonym pretekstem” – powiedział Pieskow.
“Armia syryjska nie ma zapasów broni chemicznej” – oznajmił przedstawiciel Kremla. Ocenił, że zniszczenie wszystkich zasobów tej broni, jakimi dysponowała syryjska armia rządowa, zostało potwierdzone przez wyspecjalizowaną agendę ONZ.
Jak mówił przedstawiciel Kremla, Putin ocenia, iż atak amerykański w Syrii jest próbą “odwrócenia uwagi społeczności międzynarodowej od licznych ofiar wśród ludności cywilnej w Iraku”.
Pieskow zaznaczył, że amerykański atak na syryjską bazę “wyrządza znaczące szkody stosunkom rosyjsko-amerykańskim, które i bez tego znajdują się w opłakanym stanie”. W ocenie Putina “ten krok (Waszyngtonu) przede wszystkim nie zbliża nas do ostatecznego celu w walce z terroryzmem międzynarodowym, przeciwnie – stwarza poważną przeszkodę w stworzeniu koalicji międzynarodowej w walce z nim i w skutecznym przeciwdziałaniu temu ogólnoświatowemu złu” – przekazał rzecznik rosyjskiego prezydenta.
W rezultacie ataku na syryjską bazę nie zostali poszkodowani obywatele Rosji – podało radio Echo Moskwy, powołując się na deputowanego do rosyjskiego parlamentu Dmitrija Sablina.
Siły USA w nocy z czwartku na piątek przeprowadziły atak z użyciem 59 pocisków samosterujących Tomahawk na syryjską bazę lotniczą Szajrat w prowincji Hims w środkowej części kraju. Była to odpowiedź na wtorkowy atak chemiczny na opanowaną przez rebeliantów miejscowość Chan Szajchun, o który Stany Zjednoczone oskarżyły reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada. W ataku chemicznym zginęło 86 osób, w tym 30 dzieci.
Atak USA na Syrię poparł m.in. premier Japonii. Shinzo Abe zadeklarował, że Japonia wspiera działania USA przeciwko broni chemicznej i rozumie, że celem ataku było niedopuszczenie do pogorszenia sytuacji.
Dodał, że jego kraj “bardzo docenia” starania administracji prezydenta USA Donalda Trumpa w celu utrzymania światowego pokoju w czasach, gdy “zagrożenie ze strony broni masowego rażenia wzrasta coraz bardziej także w rejonie Azji Wschodniej”.
Natomiast minister obrony Wielkiej Brytanii, Michael Fallon oświadczył, że szef Pentagonu James Mattis zwracał się przed atakiem na syryjską bazę lotniczą do władz brytyjskich z prośbą o opinię. Pytał czy Wielka Brytania uważa, że reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada stoi za wtorkowym atakiem chemicznym.
Fallon dodał, że wspólnie “przeanalizowali potrzebę zrozumienia i poradzenia sobie z jakąkolwiek rosyjską reakcją na atak” USA w Syrii. W podobnym tonie wypowiadał się szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel – To, że Stany Zjednoczone zareagowały teraz atakiem na wojskowe struktury reżimu Asada, które są odpowiedzialne za tę okrutną zbrodnię wojenną, jest zrozumiałe – powiedział Gabriel.
USA zaatakowały cele w Syrii. Co zrobi Rosja?
Ojciec tuli martwe dzieci. Przerażające zdjęcie po ataku w Syrii

Similarity rank: 12
Sentiment rank: -1.7