Home Polish Polish — mix Prezydent w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej: apeluję i błagam was o wzajemny...

Prezydent w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej: apeluję i błagam was o wzajemny szacunek

119
0
SHARE

Apeluję i błagam was o wzajemny szacunek, bo przez jego brak, łamiecie szacunek dla ofiar katastrofy smoleńskiej – mówił podczas obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że nadal pozostaje obowiązkiem p
Wyraził również przekonanie, że na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie powinny stanąć dwa pomniki, jeden upamiętniający wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej, drugi – prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z udziałem prezydenta, a także premier Beata Szydło i marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego w poniedziałek przed Pałacem Prezydenckim odbyły się uroczystości w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Wzięli w niej również udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz córka zmarłej w katastrofie smoleńskiej pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, Marta Kaczyńska wraz z córkami.
Prezydent Duda złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego umieszczoną na skrzydle Pałacu Prezydenckiego.
Prezydent przemawiając podczas uroczystości przypomniał m.in. swój ubiegłoroczny apel o wzajemne wybaczenie.”Była prośba w zeszłym roku o wybaczenie, bardzo trudna. Kochani, trudna również dla mnie. Jeżeli ktoś myśli, że to dla mnie kwestia mało istotna – to co przeżyłem, to co widziałem, to jeśli jest trudna dla mnie, to jakże trudna musi być dla tych, którym pustki nikt nigdy nie zapełni” – mówił prezydent.
“Ale w tym znaczeniu chrześcijańskim, w które ja ogromnie wierzę, niech ona pozostanie aktualna, w absolutnej niezależności od odpowiedzialności i niezależności, od sprawiedliwości, bo to dwie zupełnie osobne sprawy” – zaznaczył.
Prezydent powiedział, że ma też drugą wielką prośbę – o szacunek.”Mam prośbę o szacunek wzajemny; mam przede wszystkim prośbę o szacunek dla ich pamięci, a przecież byli wśród nich różni tak, jak powiedziałem: i żołnierze, i wielcy inteligenci, i wielcy politycy, i naukowcy i adwokaci i działacze społeczni, i historycy. Różni – i o prawicowych i o lewicowych poglądach. I konserwatywni i bardziej liberalni, różni” – wskazywał Duda.
Dziś jednak – podkreślił – wszyscy oni leżą razem.”I wszędzie, gdzie spojrzycie na grób, to obok tego grobu jest kolejny i jest ich razem 96 i są w różnych miejscach Rzeczypospolitej. I każdy z nich zasługuje na jednakowy szacunek” – podkreślał.
Duda powiedział, że jednakowy szacunek należy się też tym, którzy gromadzą się przy grobach ofiar katastrofy smoleńskiej, po to,”żeby oddać hołd, oddać myśl, żeby wspomnieć i żeby się pomodlić w zależności od tego, jak komu każe serce”.

Similarity rank: 3.1
Sentiment rank: -0.6