SHARE

Dziewięć zostało osób doprowadzonych na komisariat po proteście przed Teatrem Powszechnym w Warszawie przeciwko spektaklowi “Klątwa”. Wcześniej protestujący próbowali zablokować wejście do teatru – poinformował PAP st. asp. Piotr Świstak z Komendy Stołecznej Policji.
Jak powiedział Świstak, w proteście wzięło udział ok. 40 osób. “Protestujący zablokowali wejście do teatru, uniemożliwiając wejście osobom, które przyszły obejrzeć spektakl. Policja odgrodziła protestujących. Głównym zadaniem policjantów było zapewnienie ładu i porządku publicznego, aby nie doszło do awantur, kłótni, przepychanek itp.” – relacjonował oficer prasowy.
Według świadków w pobliżu teatru były rzucane petardy.
“Funkcjonariusz doprowadzili dziewięć osób do jednostki policji. Będziemy dokładnie wyjaśniać przebieg zajścia” – powiedział Świstak.
Protest w piątek przed teatrem zapowiedziała Młodzież Wszechpolska, zapraszając działaczy Ruchu Narodowego i Obozu Narodowo-Radykalnego. W czwartek Teatr Powszechny w Warszawie wznowił wystawienie spektaklu “Klątwa” Olivera Frljicia. Tego dnia wszechpolacy poprosili o interwencję Prokuratora Generalnego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władze stolicy i dyrekcję teatru. Domagali się “zniesienia” spektaklu, których ich zdaniem obraża wartości chrześcijańskie i polskie tradycje.
Spektakl “Klątwa” w reżyserii Olivera Frljicia miał swoją premierę 18 lutego w Teatrze Powszechnym m. st. Warszawy. Przedstawienie, oparte na dramacie Stanisława Wyspiańskiego, wywołało kontrowersje.
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła z urzędu dochodzenie “w sprawie obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz w sprawie publicznego nawoływania do popełniania zbrodni zabójstwa w trakcie spektaklu”. Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że spektakl “ma znamiona bluźnierstwa”.
Głos zabrała także dyrekcja stołecznego teatru. “Spektakl ma na celu pokazanie różnych ideologicznych postaw i oddanie głosu różnym stanowiskom, dlatego powinien być analizowany jako całościowa wizja artystyczna, a nie jako zbiór oderwanych od siebie scen pozbawionych kontekstu. Należy również pamiętać, że tego, co pokazywane jest w ramach przedstawienia teatralnego, nie można traktować jako działań czy zdarzeń dziejących się rzeczywiście” – napisano w komunikacie, opublikowanym przez Teatr w lutym. Autorzy zaznaczyli, że: “wolność twórczości artystycznej jest zagwarantowana w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”.

Similarity rank: 9.6
Sentiment rank: -0.7
© Source: http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1036991,policja-9-osob-na-komisariacie-po-protescie-przeciwko-klatwie.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+GazetaPrawna+%28GazetaPrawna.pl%29 All rights are reserved and belongs to a source media.