Na dwa dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji nadal prowadzą centrysta Emmanuel Macron i szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen – wynika z dwóch opublikowanych w piątek sondaży. – Sprawdź najnowsze wiadomości i wydarzenia z Europy i ze świata. Poznaj komentarze i podyskutuj na forum.
Według sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Opinionway notowania Emmanuela Macrona i Marine Le Pen pozostają bez zmian – centrowy polityk może w pierwszej turze liczyć na 23 proc. głosów, a kandydatka skrajnej prawicy na 22 proc. 21 proc. mógłby uzyskać kandydat centroprawicy Francois Fillon (wzrost o jeden punkt procentowy) , a skrajnie lewicowy polityk Jean-Luc Melenchon – 18 proc. (spadek o jeden punkt procentowy) .
Badanie, przeprowadzone w dniach 18-20 kwietnia, wskazuje, że jeśli do drugiej, rozstrzygającej rundy wyborów dostaną się Macron i Le Pen, Marcon wygra przewagą 64 proc. do 36 proc. głosów. Le Pen przegrałaby także z Fillonem (59 proc. do 41 proc.) .
Również w piątek opublikowane zostało badanie opinii Ipsos/Sopra/Steria z 19-20 kwietnia. Wynika z niego, że w pierwszej turze Macron zdobyłby 24 proc. głosów, Le Pen – 22 proc., a Fillon i Melenchon po 19 proc. Nie podano prognoz co do drugiej tury.
Oba sondaże przeprowadzono przed atakiem, do jakiego doszło w czwartek wieczorem w centrum Paryża, gdzie napastnik zastrzelił jednego policjanta i ranił trzy osoby, w tym – jak podało MSZ w Berlinie – obywatelkę Niemiec. Do ataku przyznało się dżihadystyczne ugrupowanie Państwo Islamskie (IS) .
Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Franci odbędzie się w najbliższą niedzielę 23 kwietnia, a druga dwa tygodnie później – 7 maja.

Similarity rank: 5.3
Sentiment rank: 1