Home Polish Polish — mix Schetyna: PO przedstawi diagnozę finansów publicznych

Schetyna: PO przedstawi diagnozę finansów publicznych

87
0
SHARE

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział w sobotę w Gdańsku, że PO przedstawi w środę w Warszawie “diagnozę stanu finansów…
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział w sobotę w Gdańsku, że PO przedstawi w środę w Warszawie “diagnozę stanu finansów publicznych”, obejmującą między innymi pomysł trzynastej emerytury.
– Przedstawimy konkretne pomysły odnośnie zbudowania takiego obrazu finansów publicznych, który da gwarancję w tych i następnych latach, następnych kadencjach do zbudowania bezpiecznego bilansu między pracą, płacą a emeryturą – podkreślił lider Platformy.
– Będziemy także mówić o koncepcji trzynastej emerytury, bo uważamy, że to jest bardzo ważny element polityki senioralnej. To będzie bardzo ważna narracja, którą przedstawimy, także jeśli chodzi o konkretne zapisy i ustawowe, i budżetowe w następnych latach – podkreślił Schetyna na konferencji prasowej. Dodał, że jeśli chodzi o wiek emerytalny, jest to “pytanie o możliwości ZUS-u, możliwości budżetu”. Ocenił, że decyzja PiS o obniżeniu wieku emerytalnego była “krótkowzroczna, bezmyślna tak naprawdę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ekonomiczne przyszłych pokoleń, a także bezpieczeństwo przyszłych emerytur”. W piątek podczas debaty nad wnioskiem PO o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło Schetyna zapowiedział rozliczenie rządów PiS. Przygotowany ma zostać m.in. “akt odnowy demokracji”, który przywróci “rządy konstytucji RP”. – Jedną dużą ustawą znowelizujemy kilkadziesiąt szczególnie szkodliwych ustaw, które wprowadziliście – zadeklarował polityk. Jak mówił, przywrócone mają zostać niezależność Trybunału Konstytucyjnego, NBP, KRRiT, prokuratury, KRS. Zwiększone mają być też kompetencje Rzecznika Praw Obywatelskich. Lider Platformy zapowiedział ponadto: objęcie programem “500 Plus” wszystkich polskich dzieci, zapewnienie seniorom “13. emerytury”, “odbudowę systemu opieki zdrowotnej”, “oddanie lokalnym społecznościom podatków” oraz stworzenie możliwości powrotu do wojska dowódcom, który odeszli z niego w czasie rządów PiS. Schetyna poinformował też w sobotę, że chce zaprosić wszystkich samorządowców do udziału 6 maja w Warszawie w “błękitnym marszu”. – To będzie marsz tych wszystkich, którzy nie zgadzają się politykę PiS i chcą czynnie, i twardo powiedzieć “nie” temu rządowi i tej polityce. Mamy potwierdzenie od wszystkich korporacji samorządowych, że będą tam obecne – wyjaśnił Schetyna, który uczestniczył w Gdańsku w spotkaniu z pomorskimi samorządowcami z ramienia PO.
Lider PO nawiązał też do piątkowej debaty nad wnioskiem PO o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. – To jest zły rząd. Zależało nam na tym, żeby Polacy mogli usłyszeć argumenty za i argumenty przeciw. Na tym polega demokracja parlamentarna – na nieskrępowanej debacie, różnicy zdań, na kulturalnym – nie zawsze tak jest – intelektualnym i politycznym sporze – tłumaczył. – Czy jesteśmy zwycięzcami? Nie ma tutaj zwycięzców. Mam nadzieję, że zwycięzcami będą Polacy, kiedy za 2,5 roku będą mieli możliwość odsunięcia tej ekipy od władzy. I zrobią to – jestem o tym przekonany – w tak spektakularny sposób, jak w 2007 roku – podkreślił Schetyna pytany o ocenę debaty. Zdaniem Schetyny, politycy PiS nie byli dobrze przygotowani do tej debaty. – Patrząc na wystąpienie prezesa Kaczyńskiego trudno mi się słucha tego samego argumentu, że my się przebieramy w ornaty i dzwonimy. Spodziewałem się bardziej merytorycznej argumentacji – dodał. Szef PO uważa, że Jarosław Kaczyński powinien jako prezes PiS wziąć odpowiedzialność za funkcjonowanie rządu. – Stworzenie takiej konstrukcji, która wygląda jak rządy PZPR tzn., że I sekretarz rządzi, podejmuje wszystkie decyzje, a odpowiedzialność jest na poziomie rządu, to już w Polsce było. I z jakim skutkiem się skończyło, to wszyscy widzieliśmy. To są rzeczy absurdalne i nie do zaakceptowania – oświadczył. – Nie zaakceptujemy nigdy, że prezes partii rządzącej przesłuchuje prokuratora krajowego, że wzywa prezesa NBP. O jakich sprawach on z nimi rozmawia? Czego dotyczą te rozmowy? W jaki sposób odbiera to Prezes Rady Ministrów, która jest wzywana także na Nowogrodzką ze swoimi współpracownikami i ministrami? – pytał Schetyna. Jego zdaniem, jeżeli Kaczyński “ma ambicję rządzenia Polską”, to powinien stanąć na czele rządu. – Jeżeli się nie decyduje na to, żeby zostać premierem, to powinien znaleźć swoje miejsce w innej aktywności, a nie powielać, powtarzać wzór funkcjonowania PZPR – zaznaczył szef PO.

Similarity rank: 2.1
Sentiment rank: 1