Do 28 czerwca poznański sąd okręgowy odroczył proces “króla mafii wnuczkowej” Arkadiusza Ł. ps. “Hoss”. W piątek w sali rozpraw “Hoss” źle się poczuł i poprosił o wezwanie pogotowia. Oskarżonemu udzielono pomoc
Piątkowa rozprawa była kolejną próbą rozpoczęcia procesu przez sąd – wcześniej kilkakrotnie rozprawy były odraczane m.in. z powodu niestawiennictwa “Hossa”. Akt oskarżenia nadal nie został odczytany. Według prokuratury, Arkadiusz Ł. to pomysłodawca oszustw metodą “na wnuczka”. Śledczy zarzucają mu udział w grupie przestępczej i wyłudzenie tą metodą w Niemczech, Szwajcarii i Luksemburgu sum w przeliczeniu stanowiących kilka milionów złotych. Oszustwa “na wnuczka” za granicą zdaniem śledczych miały się członkom grupy bardziej opłacać, ponieważ emeryci w krajach Europy Zachodniej mieli większe oszczędności.
Arkadiusza Ł. na rozprawę doprowadzono z poznańskiego aresztu śledczego, gdzie trafił po zatrzymaniu w Warszawie. Na sali rozpraw był strzeżony przez policję. Oskarżonym w tej sprawie jest również brat “Hossa” Adam P., który odpowiada z wolnej stopy.
Na proces do poznańskiego sądu przybyła rodzina oskarżonych, w tym żona i siostra “Hossa”. Przed rozprawą powtarzały mediom, że nikt z ich rodziny “nigdy niczego w Polsce nie ukradł”. Dodawały, że “to Polacy potrafią zabijać za kilka złotych”, a “Hoss” jest niewinny.
Po otwarciu rozprawy i pierwszych wnioskach obrońców “Hoss” przekazał policji, że źle się czuje i poprosił o wezwanie pogotowania. Sąd przerwał więc rozprawę i – jak powiedziała sędzia Karolina Siwierska – ratownicy medyczni udzielili oskarżonemu pomocy na sali sądu.
“Z oświadczenia ratowników wynika, że oskarżony miał napad dusznicy bolesnej niestabilnej – z uwagi na chorobę, na którą cierpi. W wyniku podjętych działań medycznych objawy ustąpiły, co potwierdził pacjent. Jednak zdaniem ratowników medycznych sytuacja stresowa w dniu dzisiejszym może spowodować nawrót objawów chorobowych zagrażających jego zdrowiu” – dodała sędzia uzasadniając tym decyzję o odroczeniu procesu do 28 czerwca. Do tego czasu Arkadiusz Ł. ma zostać poddany szczegółowym badaniom lekarskim.
Prokurator Marcin Szpond z Prokuratury Okręgowej w Warszawie powiedział w piątek mediom, że Arkadiuszowi Ł. w sprawie postawiono 10 zarzutów. Jak mówił, jeden z nich dotyczy uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej, natomiast pozostałe – oszustw dokonanych na szkodę 2,147 mln zł, oraz usiłowanych wyłudzeń na kwotę 2,767 mln zł.

Continue reading...