Home Polish Polish — mix Osiem osób zatrzymanych w związku z tzw. dziką reprywatyzacją

Osiem osób zatrzymanych w związku z tzw. dziką reprywatyzacją

187
0
SHARE

W sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji w stolicy na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zatrzymano osiem osób – m.in. adwokatów i rzeczoznawców – poinformowała PAP Prokuratura Krajowa. Z ustaleń śledztwa wynika, że wyrządzili oni
Według PK chodzi m.in. o działki przy Pałacu Kultury i Nauki. “Trwają przeszukania pomieszczeń zatrzymanych, między innymi kancelarii adwokackich. Po ich zakończeniu zatrzymani zostaną przesłuchani i usłyszą zarzuty popełnienia przestępstw związanych z reprywatyzacją nieruchomości w centrum Warszawy. Zatrzymane osoby to: znany warszawski adwokat Andrzej M., dwoje adwokatów występujących jako kuratorzy spadkobierców nieruchomości – Grażyna K.-B. i Tomasz Ż., ojciec i syn zajmujący się skupowaniem roszczeń i praw do stołecznych nieruchomości – Maciej M. i Maksymilian M., dwóch rzeczoznawców majątkowych wpisanych na sądową listę biegłych – Michał Sz. i Jacek R. oraz Andrzej K.” – poinformowała prokuratura.
Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA powiedział PAP, że zatrzymania dokonali funkcjonariusze Biura w Warszawie; wszyscy zatrzymani trafią do wrocławskiej prokuratury regionalnej, która prowadzi śledztwo w tej sprawie i nadzoruje działania CBA. “Tam usłyszą zarzuty. Obecnie nadal trwają czynności w tej sprawie, m.in. przeszukiwane są mieszkania i kancelarie zatrzymanych” – dodał Kaczorek.
Według prokuratury zatrzymani mają związek z reprywatyzacją nieruchomości położonych w Warszawie przy Placu Defilad, w sąsiedztwie Pałacu Kultury – przedwojenny adres to ul. Sienna 29 oraz przy ul. Twardej 8 i 10. Jak zaznaczono, w tej lokalizacji z powodu roszczeń reprywatyzacyjnych zamknięto i przeniesiono w inne miejsce m.in. “jedno z najlepszych gimnazjów w stolicy”. Sprawa dotyczy też nieruchomości przy ul. Królewskiej 39.
“Wartość szkód oceniana jest wstępnie na ponad 46 milionów złotych, choć jest prawdopodobnie znacznie wyższa i będzie jeszcze weryfikowana przez biegłych rzeczoznawców powołanych przez prokuraturę” – zaznaczyła Prokuratura Krajowa.
Wcześniej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że w tle czwartkowych zatrzymań “jest wątek sądowy, polegający na ustanawianiu przez sąd kuratorów” w ramach reprywatyzacji. Przypomniał też, że obecnie trwa 150 śledztw ws. reprywatyzacji w Warszawie. Kilka osób ma już zarzuty; a m.in. Jakub R. i mec. Robert N. są też aresztowani.

Continue reading...