Home Polish Polish — mix Posłowie PiS poparli wniosek o kontrolę NIK w MON. Siemoniak: Podziwiam ich...

Posłowie PiS poparli wniosek o kontrolę NIK w MON. Siemoniak: Podziwiam ich odwagę

277
0
SHARE

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej przychyliła się do wniosku PO o przeprowadzenie kontroli NIK w sprawie zakupu sprzętu przez MON. Były szef tego resortu Tomasz…
Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej część posłów PiS poparła wnioski Platformy Obywatelskiej o kontrolę NIK w sprawie pozyskania samolotów VIP przez MON oraz dotyczący ochrony tajemnic w MON. Zdaniem polityków PO tuż po zakończeniu posiedzenia poseł Michał Jach z PiS miał zostać zrugany przez Antoniego Macierewicza. Parlamentrzysta w rozmowie z portalem Fakt24 zaprzecza, jakoby taka sytuacja miała miejsce i tłumaczy, że jest to haniebna manipulacja, a PO nadmiernie wyolbrzymia sprawę głosowania nad wnioskiem o kontorlę NIK. Jednak RMF FM podaje, że posłowie PiS otrzymali zalecenie, aby poprawili omunikację z resortem obrony, bo decyzja części parlamentarzystów PiS-u, którzy zagłosowali tak samo jak PO, zaskoczyła i rozwścieczyła Antoniego Macierewicza.
Poseł PO Tomasz Siemoniak stwierdził, że podziwia odwagę parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, którzy poparli wnioski Platformy. – Świadczy to o tym, że część posłów nie chce umierać za Antoniego Macierewicza i że sprawa Wacława Berczyńskiego jest wielką, masywną aferą, która będzie tydzień po tygodniu niszczyła PiS, jeśli nie wyciągnie z tego wniosku – zaznaczył. W opinii byłego wicepremiera „nastąpiło to po 1,5 roku odrzucania najdrobniejszych postulatów Platformy, jeśli chodzi o kontrolowanie MON-u, i dowiedzenie się czegokolwiek o pracach tego resortu”.
„Szef MON na pewno nie działa w interesie wojska”
– Mam taką wiedzę, jak każdy z nas. Kiedy ja byłem szefem MON, to nie mój resort prowadził negocjacje w części offsetowej. Airbus napisał w oświadczeniu, jaka była oferta offsetowa. Że w Polsce miało powstać sześć tysięcy nowych miejsc pracy i zakład produkcyjny. Do tej pory mamy przerzucanie się odpowiedzialnością, a powinniśmy znać szczegóły zerwania negocjacji – tłumaczył w rozmowie z Radiem Plus były szef MON Tomasz Siemoniak.
Zdaniem byłego ministra „racja stanu polega na tym, aby stać po stronie polskich interesów i reguł prawa”. – Szum wokół tej sprawy robi rząd, szef MON i jego współpracownicy oraz ich wypowiedzi, które tylko dolewają oliwy do ognia. Czy działaniem na rzecz interesów Polski jest sytuacja, w której minister bez żadnych negocjacji przyjeżdża do zagranicznego koncernu i mówi >>kupimy tu śmigłowce< – zastanawiał się polityk.
Były szef MON przyznał, że„niestosownym argumentem jest ten używany przez Antoniego Macierewicza, że jako opozycja działamy w interesie Rosji czy Francji”. – Szef MON na pewno nie działa w interesie wojska. Nawet, gdy nie chciał caracali, powinno to być rozwiązane w inny sposób, bez naruszania relacji polsko-francuskich – ocenił polityk PO dodając, że „są procedury na zakupy z wolnej ręki, jednak nawet to wymaga komisji i procedur, a politycy nie mogą pokazywać palcem, że chcą kupić tą, a nie inną rzecz”.

Continue reading...