Według raportu opublikowanego 18 maja br. przez Royal Botanic Gardens w Londynie rozprzestrzenianie się szkodników i czynników chorobotwórczych, które…
Tegoroczny raport „State of the World’s Plants” miał na celu przybliżenie aktualnej wiedzy na temat roślin na świecie. Opierając się na sukcesie zeszłorocznej edycji, w tym roku zbadano nie tylko na liczbę roślin, lecz także ich znaczenie i to, co sprawia, że niektóre z nich są bardziej odporne na zagrożenia zmianami klimatu, pożary i szkodniki. Raport wskazuje dodatkowo, że wzrost międzynarodowej wymiany handlowej i podróży spowodował rosnące zagrożenie dla światowej flory związane z przemieszczaniem się inwazyjnych szkodników i patogenów. Wymaga to od nas stosowania coraz większych środków bezpieczeństwa biologicznego. Gatunki introdukowane mogą skutecznie wyeliminować np. całe gatunki roślin z drzewostanu USA wciągu kilku dekad. Oprócz zagrożenia dla bioróżnorodności ich zwalczanie wymaga coraz większych nakładów finansowych.
W przygotowaniu raport uczestniczyło 128 naukowców z 12 krajów. Naukowcy zbadali również cechy, które określiły, które gatunki roślin poradzą sobie w świecie dotkniętym skutkami zmian klimatycznych. Z badań wynika, że rośliny o głębszych korzeniach i wyższej gęstości drewna są w stanie lepiej wytrzymać suszę, a grubsze liście i wyższe trawy mogą lepiej radzić sobie ze wzrostem temperatury. Co zaskakujące, odkryli, że zestaw” korzystnych “cech w zasadzie jest taki sam w lesie ze strefy umiarkowanej, jak na pustyni.
W 2015 r. globalna sprzedaż środków owadobójczych wyniosła około 16,7 mld dolarów. Jednakże istnieje ciągła potrzeba prowadzenia badań w tym kierunku, zwłaszcza gdy chodzi o poszukiwania skuteczniejszych pestycydów, gdyż owady bronią się i stawiają opór ochronie chemicznej.
Aby zminimalizować dalsze i rozprzestrzeniania się gatunków szczególnie odpornych, potrzebujemy także większej międzynarodowej współpracy oraz zmian złych nawyków rolników poprzez zwiększenie świadomość potencjalnych zniszczeń środowiska naturalnego, które niesie nieprzemyslane stosowanie chemikaliów. – Rośliny regulują i podtrzymują wszystkie aspekty naszego życia na Ziemi poczynając od powietrza, którym oddychamy poprzez nasze jedzenie, na lekach kończąc – powiedziała profesor Kathy Willis, dyrektor ds. Nauki Królewskiego Ogrodu Botanicznego.

Continue reading...