Ministerstwo Obrony Algierii poinformowało o zlikwidowaniu trzech uzbrojonych islamistów i aresztowaniu 11 osób w ramach operacji antyterrorystycznej prowadzonej od 11 czerwca na wschodzie kraju. Operacja trwa – zaznaczono w komunikacie.
Wojsko wraz z jednostkami sił bezpieczeństwa “zlikwidowało w Konstantynie oraz w Sukajkidzie w północno-wschodniej części kraju, gdzie prowadzona jest obecna operacja, trzech uzbrojonych terrorystów. Armia zatrzymała ponadto trzech terrorystów oraz aresztowało 8 osób współpracujących z grupami przestępczymi. Jeden z islamistów sam oddał się w ręce wojskowych” – głosi komunikat ogłoszony przez ministerstwo obrony. Wspomniano w nim również o przejęciu zapasów broni oraz amunicji.
Według oficjalnych danych od początku roku zlikwidowano w Algierii 40 islamistów. Zostali oni zabici podczas operacji prowadzonej w górzystych regionach na wschodzie kraju – pisze w komentarzu agencja AFP. Jak dodaje, w nomenklaturze algierskiej “terrorysta” to określenie odnoszące się do bojowników wszelkich formacji zbrojnych podejmujących walkę z oficjalnymi władzami od lat 90., gdy w Algierii toczyła się wojna domowa (1992-2002) .
Chociaż liczba milicji oraz innych rebelianckich formacji znacznie zmalała w ostatnich latach, niewielkie grupki są wciąż aktywne na wschodzie Algierii, gdzie dokonują ataków na siły bezpieczeństwa – pisze AFP.
W komunikacie algierskiego ministerstwa obrony nie wspomniano o powiązaniach algierskich islamistów z międzynarodowymi grupami terrorystycznymi.
Na początku roku władze Algierii zawiesiły, a następnie – znacząco ograniczyły połączenia lotnicze, morskie i lądowe z Libią oraz Tunezją w obawie przed napływem na swe terytorium osób związanych z Daesh.

Continue reading...