Home Polish Polish — mix Izolacja Kataru się pogłębia. Kolejne kraje zrywają stosunki dyplomatyczne

Izolacja Kataru się pogłębia. Kolejne kraje zrywają stosunki dyplomatyczne

211
0
SHARE

Po Arabii Saudyjskiej, Egipcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Bahrajnie kolejne kraje zerwały w poniedziałek stosunki dyplomatyczne z Katarem, który…
W poniedziałek rano trzy kraje Zatoki Perskiej ogłosiły, że zawieszają dodatkowo wymianę transportową z Katarem. Rezydentom i turystom z Kataru przebywającym na trenie sąsiednich krajów dano dwa tygodnie na ich opuszczenie. Arabia Saudyjska oskarżyła Katar o wspieranie ugrupowań terrorystycznych i udzielanie im pomocy w szerzeniu ideologii przemocy, co odczytywane jest jako zarzut pod adresem telewizji Al-Jazeera. Po południu portal Arab News poinformował, że linie lotnicze Emirates zawiesiły loty do Dohy, stolicy Kataru.
„Katar daje przyzwolenie na działalność wielu ugrupowaniom terrorystycznym i sektom, które destabilizują sytuację w regionie, takim jak: Bractwo Muzułmańskie, Państwo Islamskie i Al-Kaida, poza tym promuje przesłanie, które te grupy szerzą za pomocą swoich kanałów medialnych”
– brzmi oświadczenie cytowane przez państwową saudyjską agencją SPA. Narodowe media w Egipcie podają, że Katar poprzez swoją politykę „zagraża arabskiemu bezpieczeństwu oraz sieje nasiona konfliktów i podziałów wewnątrz społeczeństw arabskich zgodnie z przemyślanym planem wymierzonym w jedność i spójność interesów krajów arabskich”.
Reuters podkreśla, że skoordynowany ruch państw Zatoki Perskiej w sposób gwałtowny eskaluje napięcie związane z oskarżaniem Kataru o wspieranie najstarszego islamistycznego ruchu – Bractwa Muzułmańskiego, założonego w 1928 roku. Sąsiadom nie podoba się także wsparcie ze strony Dohy dla Iranu.
Dołączają kolejne kraje
W kolejnych godzinach do Egiptu, Zjednoczonych Emiratów Arabiskich, Arabii Saudyjskiej i Bahrajnu dołączyły kolejne kraje, które zawiesiły stosunki dyplomatyczne z Katarem: Jemen oraz Malediwy oraz Libia. O decyzji tej ostatniej poinformował minister spraw zagranicznych tymczasowego libijskiego rządu, nieuznającego przywództwa w Trypolisie, Mohamed Dayri.
Komunikat polskiej ambasady
Ambasada RP w Dosze wydała komunikat w związku z zerwaniem stosunków dyplomatycznych z Katarem przez Arabię Saudyjską, Bahrajn, ZEA i Egipt. Dyplomaci zapewnili, że na bieżąco śledzą sytuację oraz analizują rozwój wydarzeń w związku z zerwaniem stosunków dyplomatycznych z Katarem przez szereg państw regionu oraz zapowiedzią zamknięcia przez nie granic i przestrzeni powietrznej. „W ocenie placówki w aktualnych okolicznościach nie występuje wzmożone niebezpieczeństwo dla obywateli RP zamieszkujących Katar” – czytamy w komunikacie.

Continue reading...