Home Polish Polish — mix Niemcy, Francja i Włochy bronią porozumienia paryskiego

Niemcy, Francja i Włochy bronią porozumienia paryskiego

257
0
SHARE

W wydanej w czwartek wspólnej deklaracji przywódcy Niemiec, Francji i Włoch wyrazili ubolewanie z powodu wypowiedzenia przez prezydenta USA Donalda Trumpa paryskiego porozumienia klimatycznego i odrzucili możliwość jego renegocjacji.
“Uważamy wytworzoną w Paryżu w grudniu 2015 roku dynamikę za nieodwracalną i jesteśmy mocno przekonani, że paryskiego porozumienia nie można negocjować na nowo, gdyż stanowi ono życiowo ważny instrument dla naszej planety, naszych społeczeństw i naszych gospodarek” – głosi oświadczenie, jakie podpisali kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Paolo Gentiloni. “Dlatego z całą mocą ponawiamy nasze zobowiązanie, by szybko wprowadzić w życie paryskie porozumienie wraz z jego celami w sferze finansowania ochrony klimatu i zachęcamy wszystkich naszych partnerów do przyspieszenia ich przedsięwzięć na rzecz zwalczania zmian klimatycznych” – czytamy w oświadczeniu. Deklaruje ono również przekonanie, że “realizacja paryskiego porozumienia zawiera w sobie istotne gospodarcze szanse na dobrobyt i wzrost w naszych państwach i na płaszczyźnie globalnej”.
Merkel, Macron i Gentiloni zapowiedzieli ponadto zwiększenie wysiłków na rzecz “wspierania państw rozwijających się, w szczególności tych najuboższych i najbardziej zagrożonych w osiąganiu ich celów w ochronie klimatu i dostosowywaniu się” do wymogów porozumienia.
Bezpośrednio po ogłoszeniu przez Donalda Trumpa wyjścia USA z paryskiego porozumienia klimatycznego kanclerz Niemiec Angela Merkel zadzwoniła do prezydenta USA i wyraziła swe ubolewanie z powodu jego decyzji – poinformował rzecznik niemieckiego rządu.
Steffen Seibert napisał w czwartek późnym wieczorem na Twitterze, że podczas tej rozmowy Angela Merkel podkreśliła, że Niemcy w pełni popierają paryskie porozumienie.
Biały Dom poinformował, że po ogłoszeniu decyzji o wyjściu USA z paryskiego porozumienia klimatycznego, rozmowy telefoniczne z Donaldem Trumpem przeprowadzili także prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Kanady Justin Trudeau i szefowa brytyjskiego rządu Theresa May. Biały Dom podkreślił w komunikacie, że prezydent USA przedstawił im powody swej decyzji.
W rozmowie telefonicznej premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała Donaldowi Trumpowi, że jest rozczarowana jego decyzją o wyjściu USA z paryskiego porozumienia klimatycznego – poinformowały w czwartek późnym wieczorem służby prasowe na Downing Street.

Continue reading...