Home Polish Polish — mix Prezydent komentuje wybór Polski do RB ONZ

Prezydent komentuje wybór Polski do RB ONZ

223
0
SHARE

To dla mnie dzień niezwykłej satysfakcji i radości, który wieńczy długą kampanię. Na 192 państwa świata, 190 poparły kandydaturę Polski – tak prezydent Andrzej Duda skomentował wybór Polski na niestałego
Duda podkreślił, że jest wdzięczny państwom, które poparły Polskę. Prezydent na konferencji prasowej mówił, że gdy rok temu inaugurował kampanię na rzecz członkostwa, wielu mówiło, że to cel nierealny. – Ja od samego początku uważałem, że to cel absolutnie wykonalny i Polska na stulecie odzyskania niepodległości może być i będzie członkiem RB ONZ – podkreślił.
– Jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ będziemy reprezentowali naszą część Europy, ale będziemy dbali o wszystkie kwestie związane z pokojem na świecie – zapowiedział prezydent Andrzej Duda. – Będziemy reprezentantem naszego regionu w tej wielkiej światowej organizacji, która dba o pokój na świecie, która ma ogromne znaczenie jeżeli chodzi o budowanie światowego ładu, światowego porządku – mówił. – Liczyć się powinna siła prawa, a nie prawo siły – powiedział.
Prezydent dziękował za ciężką pracę prezydenckiemu ministrowi Krzysztofowi Szczerskiemu. – To było jego zadanie i on tę ciężką pracę wykonał na medal” – powiedział. Wyraził też wdzięczność rządowi, z premier Beatą Szydło na czele, która – jak zaznaczył – także walczyła o naszą kandydaturę oraz szefowi MSZ Witoldowi Waszczykowskiemu i ambasadorowi Polski przy ONZ Bogusławowi Winidowi. – To są ludzie, którzy dla kandydatury Polski, dla tego naszego wielkiego zwycięstwa wykonali najcięższą pracę. To wielkie zwycięstwo, te 190 głosów, rewelacyjny wynik w skali światowej udało nam się dzisiaj uzyskać – mówił prezydent.
– To buduje naszą międzynarodową pozycję. Ogromne poparcie pokazuje silną pozycję Polski, autorytet naszego kraju w dziedzinie odpowiedzialności za światowe bezpieczeństwo. pokazuje również, że jesteśmy dobrze postrzegani na arenie międzynarodowej. Teraz duża praca przed nami, będziemy tam aktywnie działali. Liczę na to, że m.in. dzięki tej pracy uczcimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił prezydent Duda.
– Ogromnie się z tego cieszę, to pokazuje skuteczność naszej polityki bezpieczeństwa – ocenił. – Stawialiśmy sobie za cel wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, stawialiśmy sobie za cel świetny przebieg szczytu NATO w Warszawie – to był rok 2016. Cel się udało zrealizować w 2016 r., zaraz potem zapowiedzieliśmy członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i to jest kolejny wielki cel na arenie międzynarodowej, który udało nam się zrealizować – podkreślił Duda. Jak ocenił, “naprawdę mamy powody do radości, bo budowanie potencjału Rzeczypospolitej trwa i układa się jak widać doskonale”.
Jak powiedział Andrzej Duda, Rada Bezpieczeństwa ONZ to organ najbardziej decyzyjny, który podejmuje wiążące rezolucje, decyduje o procesach pokojowych i sankcjach nakładanych w związku z naruszeniami prawa międzynarodowego.
– Oczywiście liczyłam na to, że Polska zostanie wybrana. Ogromne podziękowania dla szefa Polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego. Wielkie zasługi ma prezydent Andrzej Duda. Wszystkie delegacje zagraniczne, które przyjmowałam, równiez ja prosiłam o wsparcie – mówiła w “Gościu Wiadomości” premier Beata Szydło.
– Jestem szczęśliwa, usatysfakcjonowana. Wszyscy ci, którzy mówią, że polska dyplomacja sobie nie radzi, powinni wycofac się z tych słów – skomentowała.
Jak powiedziała, Polska przez dwa lata “ma okazję do podnoszenia na arenie międzynarodowej ważnych dla nas spraw”. – To okazja by politycy opozycji, którzy często narzekają, że Polska nie jest dosztrzegana, pozbyli się swoich kompleksów – dodała.
– Rezultat głosowania przerósł nasze najśmielsze oczekiwania – tak w Nowym Jorku szef MSZ Witold Waszczykowski mówił o wyborze Polski na jedno z miejsc wśród niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zaznaczył, że wchodząc do Rady, Polska uzyskała “potężny instrument oddziaływania na świat”.
Polska została wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018-2019. W głosowaniu w Zgromadzeniu Ogólnym uzyskała 190 głosów; dwa państwa wstrzymały się od głosu.
Zwracając się do dziennikarzy w siedzibie Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Waszczykowski podkreślił, że rezultat głosowania “przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania”.
– To pokazuje, że jesteśmy na właściwej ścieżce; jesteśmy krajem postrzeganym bardzo dobrze przez cały świat, no i to są rezultaty, które nas bardzo cieszą – dodał minister.
– Wchodząc do RB dostajemy na dwa lata instrument, potężny instrument oddziaływania na świat. Będziemy członkiem piętnastoosobowego zespołu, który decyduje o pokoju; chciałbym, żeby o pokoju decydował, a nie o wojnie – zaznaczył.

Continue reading...