Home Polish Polish — mix Rokitno: patronalne święto diecezji z udziałem ks. kard. Müllera

Rokitno: patronalne święto diecezji z udziałem ks. kard. Müllera

157
0
SHARE

Ks. kard. Gerhard L. Müller weźmie dzisś udział w uroczystości Najświętszej Marii Panny z Rokitna – patronalnym święcie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary będzie przewodniczył Mszy św. odpustowej, podczas której wygłosi homilię.
Ks. kard. Gerhard L. Müller weźmie dziś udział w uroczystości Najświętszej Marii Panny z Rokitna – patronalnym święcie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary będzie przewodniczył Mszy św. odpustowej, podczas której wygłosi homilię.
Po raz pierwszy święto będzie obchodzone w nowym terminie, tj. 18 czerwca – w rocznicę koronacji cudownego wizerunku. Dotychczas patronalne święto diecezji obchodzono 15 sierpnia, podczas święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Zgodę na zmianę daty uroczystości patronalnej wyraziła watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na prośbę ordynariusza zielonogórsko-gorzowskiego ks. bp. Tadeusza Lityńskiego.
Jak poinformował rzecznik Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha, obchody święta diecezji odbędą się w Sanktuarium w Rokitnie, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.
Dodał, że do tej pory święto patronalne pozostawało niejako w cieniu uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Podkreślił, że święto patronalne przypomina diecezjanom o tożsamości, „szczególnie tej lokalnej”.
Do Rokitna zjadą mieszkańcy i duchowieństwo z całej diecezji. Co roku uroczystości gromadzą kilka tysięcy wiernych. Tegoroczne rozpoczną się o godz. 10.00 od powitania pielgrzymów i nabożeństwa różańcowego. Następnie odbędzie się przedstawienie przygotowane przez młodzież.
Centralnym punktem będzie Msza św. odpustowa pod przewodnictwem prefekta Kongregacji Nauki Wiary Kurii ks. kard. Gerharda L. Müllera, który również wygłosi homilię. Następnie wierni wezmą udział w litanii Matki Bożej Rokitniańskiej prowadzonej przez alumnów z Seminarium Duchownego w Paradyżu. Na koniec zaplanowano festyn rodzinny.
***
Obraz Matki Bożej Rokitniańskiej został namalowany na początku XVI w. W XVII w. trafił do Kazimierza Jana Opalińskiego, opata cystersów z Bledzewa, który ze względu na wzrastający kult przeniósł obraz do kościoła w Rokitnie.
Liczne świadectwa łask doznanych za sprawą wstawiennictwa Matki Bożej z Rokitna skłoniły biskupa poznańskiego do powołania specjalnej komisji, która w 1670 r. uznała wizerunek za cudowny i postanowiła, że obraz na stałe pozostanie w Rokitnie.
Po II wojnie światowej obwołano Matkę Bożą z Rokitna patronką rodzącej się na tych terenach polskiej administracji kościelnej. Decyzję tę potwierdził później papież Paweł VI ustanawiając Matkę Bożą Rokitniańską patronką diecezji gorzowskiej oraz wyznaczając datę święta patronalnego na 15 sierpnia.
18 czerwca 1989 r. obraz rokitniański został uroczyście ukoronowany. 3 maja 2002 r. kościół uzyskał tytuł bazyliki mniejszej.
PAP/RIRM

Continue reading...