Rozpoczęły się jedne z najtrudniejszych negocjacji, jakie będzie prowadzić Unia Europejska. W Brukseli od rana trwały pierwsze rozmowy w sprawie zasad wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.
Rozpoczęły się jedne z najtrudniejszych negocjacji, jakie będzie prowadzić Unia Europejska. W Brukseli od rana trwały pierwsze rozmowy w sprawie zasad wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.
Osłabiona pozycja premier Theresy May i presja na rezygnację z twardego Brexitu – to tylko niektóre elementy, z jakimi Wielka Brytania weszła w pierwszy etap negocjacji z Unią Europejską. Negocjacje te mogą potrwać nawet półtora roku. W tym czasie powinny być ustalone warunki wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty i przyszłe jej relacje z Unią.
Minister Wielkiej Brytanii ds. Brexitu David Davis zaznaczył, że liczy na wypracowanie dobrych rozwiązań.
W harmonogramie negocjacji pojawi się temat powrotu granic pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią, o czym zasygnalizował Michel Barnier, główny negocjator strony unijnej.
Głos ws. Brexitu zabrała dziś Angela Merkel. Kanclerz Niemiec zaapelowała o zachowanie jedności i współpracę podczas rozpoczętych rozmów.
Decydując się na Brexit Brytyjczycy de facto zrezygnowali z jednolitego unijnego rynku i unii celnej bloku. Teraz muszą ustalić nowe zasady współpracy z Unią i jak ma wyglądać przepływ kapitału, ludzi, usług.
Opinie ws. Brexitu wyrazili dziś także premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu, którzy spotkali się w Warszawie.
Ale osłabiony ostatnimi wyborami w Wielkiej Brytanii rząd premier May to -zdaniem poseł PiS Józefy Hrynkiewicz – trudniejsza linia negocjacji.
O tym, że Polacy na wyspach mogą ucierpieć przez Brexit powiedział także prof. Mieczysław Ryba. Temat imigrujących do Wielkiej Brytanii pracowników bez wątpienia będzie głównym tematem negocjacji w Brukseli.
Wielka Brytania chce, aby ludzie przyjeżdżający tu za pracą byli objęci restrykcjami co do zasiłków, co z kolei Unia Europejska uznaje za dyskryminację. Wielka Brytania zarzuca także Unii ograniczenie krajom Wspólnoty możliwości blokowania prawodawstwa unijnego. Trudno powiedzieć, czy żądania Wielkiej Brytanii będą spełnione przez państwa unijne – zaznacza dr Tomasz Niedokos.
Negocjacje ws. Brexitu zainaugurowano prawie rok po referendum, w którym Brytyjczycy zadecydowali o wyjściu swego kraju z Unii Europejskiej.
TV Trwam News/RIRM

Continue reading...