Home Polish Polish — mix Skandal! Sąd nie sprawdził dowodów rzeczowych w sprawie Amber Gold!

Skandal! Sąd nie sprawdził dowodów rzeczowych w sprawie Amber Gold!

94
0
SHARE

Jeśli tak działa wymiar sprawiedliwości w Polsce, ciężko wierzyć w wyroki sądów. Sąd okręgowy w Gdańsku zgubił 7 dysków z kluczowymi danymi z komputerów zabezpieczonych przez ABW po wybuchu afery Amber Gold! Gdy śledztwo zakończyła łódzka prokuratura, dowody rzeczowe trafiły do gdańskiego sądu w kartonach…
Jeśli tak działa wymiar sprawiedliwości w Polsce, ciężko wierzyć w wyroki sądów. Sąd okręgowy w Gdańsku zgubił 7 dysków z kluczowymi danymi z komputerów zabezpieczonych przez ABW po wybuchu afery Amber Gold! Gdy śledztwo zakończyła łódzka prokuratura, dowody rzeczowe trafiły do gdańskiego sądu w kartonach. Na miejscu nikt nie sprawdził jednak zawartości pakunków!
Trudno uwierzyć w taką opieszałość. Sprawa Amber Gold to przecież najgłośniejsza afera ostatnich lat! Każdy dowód w tej sprawie powinien być dokładnie sprawdzony, opisany i skrupulatnie pilnowany. Niestety, nie według pracowników gdańskiego sądu.
– Po tym, jak otrzymaliśmy dowody rzeczowe z łódzkiej prokuratury, w sądzie pokwitowano odbiór kartonu opisanego jako dyski. Nikt go jednak nie otworzył i nie sprawdził jego zawartości – mówi sędzia Tomasz Adamski, rzecznik sądu okręgowego w Gdańsku.
W kartonie powinno być łącznie 7 dysków. O ich braku sąd dowiedział się dopiero w lutym. Marcin P. chciał przejrzeć te dane. Najprawdopodobniej chodziło mu o informacje ze swojego komputera. 3 dyski miały być bowiem wiernymi kopiami zawartości laptopów oraz plików dźwiękowych w formacie mp3. Pozostałe 4 dyski miały zawierać różne dane skopiowane z komputerów w siedzibie Amber Gold. Gdzie zniknęły, kiedy i w jakich okolicznościach? Nie wiadomo.
– Utrata tych dysków nie będzie miała wpływu na przebieg procesu – dodaje sędzia Adamski. – Posiadamy bowiem laptopy, z których dane znajdowały się na 3 dyska. Pozostałe 4 dyski były kopiami oryginałów, które są w naszym posiadaniu. Dziś zawiadomimy prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa.
Sędzia Adamski nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy pracownicy sądu mieli obowiązek sprawdzić zawartość kartonów z dowodami rzeczowymi.
– Nie chcę tego oceniać, sprawą zajmie się prokuratura i sędzia wizytator. To jemu pozostawiam ocenę sytuacji – uciął rzecznik sądu.
O komentarz poprosiliśmy także obrońcę Marcina P.
– Mam wielką nadzieję, że te dyski się znajdą, zawierają bowiem kluczowe informacje dla trwającego procesu, a osoba w ich posiadaniu może wpływać na jego przebieg – mówi mec. Michał Komorowski.
Do pomieszczenia, w którym przechowywane są dowody rzeczowe dotyczące Amber Gold dostęp mają tylko niektórzy pracownicy wydziału zajmującego się sprawą, a klucz do tego miejsca przechowywany jest w kasie pancernej. Tak przynajmniej powinno być. Czy gdański sąd rzeczywiście stosował się do tych reguł? Jeśli nie, strach pomyśleć o niewinnie skazanych ludziach, którzy w przeszłości mogli trafić za kraty, lub przestępcach, którzy uniknęli kary bo dowody zniknęły…
Proces w sprawie Amber Gold:
Tu zapłacisz za parking
Łeba zaprasza na plażę naturystów

Continue reading...