Home Polish Polish — mix Waszczykowski: otrzymaliśmy od Rosji zaproszenie na konsultacje na poziomie wiceministrów

Waszczykowski: otrzymaliśmy od Rosji zaproszenie na konsultacje na poziomie wiceministrów

177
0
SHARE

Po wyborze Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ otrzymaliśmy od ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa gratulacje i zaproszenie na szybkie konsultacje na poziomie wiceministrów – poinformował w piątek szef MSZ Witold Waszczykowski.
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek, w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG) , ubiegającym się o to miejsce.
Waszczykowski pytany w TVP Info, jakie są szanse Polski na to, żeby w RB ONZ, w którym prawo weta posiada Rosja, rozpocząć dyskusję o sprawach fundamentalnych dla naszego bezpieczeństwa, powiedział, że “kiedy zestrzelono jakiś czas temu malezyjski samolot nad terytorium Ukrainy, to również w Radzie Bezpieczeństwa ONZ udało się przekonać Rosję do rezolucji, która potępiała to zestrzelenie”.
“Z drugiej strony jestem optymistą, bo dzisiaj otrzymaliśmy gratulacje od ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa i zaproszenie na szybkie konsultacje na poziomie wiceministrów” – powiedział Waszczykowski.
“Te gratulacje przyjmuję jako dobry sygnał. Będę starał się przeprowadzić te konsultacje, jeszcze zanim zaczniemy pracę w Radzie Bezpieczeństwa w styczniu 2018 roku. Być może uda się wiele spraw wyjaśnić, być może nawet Smoleńsk” – dodał.
Waszczykowski odniósł się również do wpisu, który pojawił się na oficjalnym koncie na Twitterze PO. Napisano w nim: “Przypomnijmy fakty. Polska niestałym członkiem w #RBONZ to zasługa głównie @sikorskiradek i @SchetynadlaPO. Rząd PiS dokończył starania”.
“Przypomnę, że Radek Sikorski wycofał Polskę z Rady Bezpieczeństwa, ponieważ Polska ubiegała się o niestałe miejsce w latach 2010-2011. Wtedy Sikorski zrezygnował z tego miejsca, oddał je dobrowolnie innemu państwu europejskiemu. My, przypomnę, do jeszcze grudnia ubiegłego roku rywalizowaliśmy o to niestałe miejsce z Bułgarią. To myśmy doprowadzili do porozumienia z Bułgarią” – mówił szef MSZ.
“To jest nasza zasługa, naszej dyplomacji, iż to poparcie jest tak lawinowe. Polska otrzymała przypomnę 190 głosów – praktycznie cały ONZ głosował za nami. To jest rekordowy wynik, wygraliśmy ze wszystkimi państwami i nikt nie może nam odebrać zasług za to zwycięstwo” – podkreślił Waszczykowski.
Od czasu, gdy w grudniu 2016 r. z ubiegania się o miejsce w RB ONZ zrezygnowała Bułgaria, Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej, której tradycyjnie przypada jedno z dziesięciu miejsc w Radzie.
W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków, są to: Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja. Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Zgodnie z nim zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa – z Ameryki Łacińskiej, jedno – z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca – z Europy Zachodniej. (PAP)

Continue reading...