Home Polish Polish — mix Krosno: muzyka kameralna w drewnianym kościółku z XV stulecia

Krosno: muzyka kameralna w drewnianym kościółku z XV stulecia

95
0
SHARE

Kompozycje muzyki barokowej i romantycznej zainaugurują w piątkowy wieczór w Krośnie trzecią edycję cyklu letnich koncertów „Smyczki na Wojciechu”. Koncerty odbywać się będą w zabytkowym, drewnianym kościółku z XV w., pod wezwaniem św. Wojciecha.
Kompozycje muzyki barokowej i romantycznej zainaugurują w piątkowy wieczór w Krośnie trzecią edycję cyklu letnich koncertów „Smyczki na Wojciechu”. Koncerty odbywać się będą w zabytkowym, drewnianym kościółku z XV w., pod wezwaniem św. Wojciecha.
Przed krośnieńską publicznością w koncercie otwierającym cykl wystąpi zespół Carpatia Quintet w składzie: Regina Szlachta – I skrzypce, Dorota Prajsnar – II skrzypce, Anna Stępień – altówka, Joanna Paluch – wiolonczela i Wojciech Gąbka – kontrabas. W programie wieczoru znajdą się dzieła takich mistrzów jak: Henry Purcell, Piotr Czajkowski, Edvard Grieg, Claude Debussy, Aleksandr Borodin.
Agnieszka Kaszczyszyn z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza (RCKP) w Krośnie, które jest organizatorem imprezy poinformowała PAP, że w programie tegorocznego cyklu „na Wojciechu” znajdą się łącznie cztery koncerty.
Podobnie jak podczas minionych edycji, także i w tym roku instrumentarium smyczkowe, które jest fundamentem tych spotkań, zostanie wzbogacone. W kolejnych bowiem koncertach, które odbywać się będą w piątkowe wieczory do 1 września, zabrzmią jeszcze – obok instrumentów smyczkowych – akordeon, gitara klasyczna i flet.
W czasie kolejnych spotkań z muzyką w kościele św. Wojciecha krośnieńska publiczność będzie mogła wysłuchać duetu: skrzypaczki Celiny Kotz i akordeonisty Łukasza Brzeziny, którzy zaprezentują m.in. Sonatę z diabelskim trylem włoskiego kompozytora epoki baroku Giuseppe Tartiniego; kompozycje austriackiego skrzypka Fritza Kreislera; Impression Tango brytyjskiego kompozytora z I połowy XX wieku Geralda Finzi, czy fragmenty Czterech pór roku w Buenos Aires argentyńskiego kompozytora tanga – Astora Piazzolli.
Atrakcją zwłaszcza dla miłośników rosyjskiego brzmienia będzie „Koncert z rosyjską duszą”, w którym wystąpią polska flecistka Edyta Fil i rosyjska wiolonczelistka Ekaterina Antokolskaya.
Na zakończenie cyklu wystąpi duet wokalno-instrumentalny: Pavol Remenár (baryton) i Miriam Rodriguez Brüllova (gitara klasyczna) . Artyści w koncercie zamykającym letnie spotkania z muzyką kameralną wykonają znane i lubiane arie operowe i operetkowe, jednak szczegóły programu będą dla słuchaczy niespodzianką.
Kaszczyszyn dodała, że niespodziankę dla publiczności przygotowało także RCKP – przed kościołem, gdzie odbywać się będą koncerty zostanie otwarta plenerowa wystawa fotografii, nawiązująca tematycznie do imprezy; na zdjęciach będzie można zobaczyć m.in. podkarpackie krajobrazy, lokalne kapliczki.
PAP/RIRM

Continue reading...