Home Polish — mix Opozycja złoży prezydentowi Dudzie projekt ustawy o KRS. Już raz posłowie PiS...

Opozycja złoży prezydentowi Dudzie projekt ustawy o KRS. Już raz posłowie PiS go odrzucili

254
0
SHARE

Już we wtorek składamy panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie projekt ustawy o KRS, przygotowany przez wybitnych ekspertów, który był procedowany w Sejmie, ale PiS go odrzucił – poinformował poseł PO Borys Budka podczas wspólnej konferencji polityków opozycji.
We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych. W poniedziałek prezydent poinformował, że zdecydował o zawetowaniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział wówczas podpisanie nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych. Prezydent zapowiedział też przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.
– Już dzisiaj składamy panu prezydentowi projekt ustawy o KRS, który był procedowany w Sejmie. Projekt, pod którym podpisali się posłowie PSL, Nowoczesnej i PO – powiedział poseł PO.
– To jest projekt przygotowany przez środowiska związane ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich Iustitia, przez wybitnych ekspertów. Projekt całkowitej demokratyzacji KRS, zgodnie z polską konstytucją – dodał.
Budka przypomniał, że projekt ten został odrzucony w pierwszym czytaniu w Sejmie głosami PiS . – Liczymy, że prezydent Duda wykorzysta bardzo dobrze przygotowany projekt ustawy do tego, by rozpocząć tę dyskusję o polskim wymiarze sprawiedliwości – podkreślił.
– My jesteśmy otwarci na to, aby dyskutować i przedstawimy również inne rozwiązania w każdym obszarze: postępowania cywilnego, procedury karnej, ścieżki dojścia do zawodu sędziego. Propozycje ustrojowe właśnie, dlatego żeby rozmawiać i stworzyć jeden dobry wspólny projekt – podkreślił.

Continue reading...