Home Polish Polish — mix premiera albumu w Zakopanem i Krakowie

premiera albumu w Zakopanem i Krakowie

97
0
SHARE

Ponad 900 reprodukcji pocztówek znajduje się w albumie „O tatrzańskich pocztówkach”. W środę książka będzie miała premierę w Zakopanem, a w czwartek – w Krakowie.
Ponad 900 reprodukcji pocztówek znajduje się w albumie „O tatrzańskich pocztówkach”. W środę książka będzie miała premierę w Zakopanem, a w czwartek – w Krakowie.
Miejscem zakopiańskiego spotkania promocyjnego będzie Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, a w Krakowie – Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli.
Jak poinformował wydawca publikacji Tatrzański Park Narodowy (TPN) , album jest owocem ponad 25-letniej pracy badawczej i kolekcjonerskiej Adama Czarnowskiego (1918-2010) , przewodnika turystycznego, krajoznawcy i fotografika.
Niektóre pocztówki nigdy wcześniej nie były prezentowane szerokiemu gronu odbiorców.
Pokazują znane krajobrazy (np. Morskie Oko, Giewont, Halę Gąsienicową, Dolinę Pięciu Stawów) , górską przyrodę, szlaki turystyczne, portrety górali i turystów. Pocztówki są świadectwem wydarzeń historycznych i codzienności tatrzańskiej na przestrzeni kilkudziesięciu lat przełomu XIX i XX w. i w okresie międzywojennym.
Widokówka (określana kartą ozdobną, widokiem lub korespondentką) zaczęła funkcjonować jako pocztówka w 1900 r. Nazwę wyłoniono w specjalnym konkursie, a zaproponował ją Henryk Sienkiewicz. Pierwsza znana karta tatrzańska trafiła do obiegu w 1895 r., by turyści z Tatr mogli nawet kilka razy dziennie wysyłać widokówki.
Podczas spotkań promocyjnych o publikacji opowiedzą jej redaktor Zbigniew Ładygin oraz krajoznawca i historyk turystyki Wiesław Wójcik.
PAP/RIRM

Continue reading...