Home Polish — mix Kukiz o reformie sądownictwa: Poprę ustawy prezydenckie pod pewnymi warunkami

Kukiz o reformie sądownictwa: Poprę ustawy prezydenckie pod pewnymi warunkami

125
0
SHARE

Poprę projekty ustaw prezydenta Andrzeja Dudy o SN i KRS pod warunkiem, że zostaną w nim uwzględnione nasze propozycje – powiedział PAP Paweł Kukiz. Jak dodał, chodzi m.in. o wprowadzenie instytucji ławników obywatelskich i wybór przez Sejm członków KRS większością 3/5 głosów.
Prawdopodobnie w poniedziałek, 25 września, prezydent Andrzej Duda przedstawi swoje propozycje projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.
Lider Kukiz’15 zapowiedział, że jego ugrupowanie poprze projekty prezydenta, jeżeli zostanie wykorzystane w nich większość propozycji, “które spowodują, że nada się w jakimś stopniu obywatelską kontrolę nad sądami”.
Wśród postulatów, które jego zdaniem powinny się znaleźć w ustawach prezydenta wymienia m.in. wybór członków do KRS większością trzech piątych głosów oraz zasady demokratyzujące Sąd Najwyższy i KRS poprzez ich uspołecznienie, proponując np. możliwość wprowadzenia instytucji ławników obywatelskich w Sądzie Najwyższym.
“Jeżeli prezydent zawrze w swoim projekcie głosowanie za pomocą 3/5 głosów w wyborze członków KRS-u oraz parę innych naszych sugestii, które były poruszane na spotkaniu z prezydentem, to z całą pewnością ja osobiście i myślę, że również klub – poprzemy ten projekt prezydenta” – ocenił w rozmowie z PAP Paweł Kukiz.
Pytany, czy zgadza się z koncepcją powoływania sędziów do KRS przez prezydenta w przypadku, gdy nie udałoby się ich wybrać większością 3/5 głosów w Sejmie, polityk odpowiedział, że „ogólnie pomysł mu się podoba”.
„To nie jest złe rozwiązanie z tego względu, że prezydent otrzymał mandat zaufania bezpośrednio od społeczeństwa” – ocenił Kukiz.
Jego zdaniem, jeżeli niemożność osiągnięcia 3/5 głosów miałaby doprowadzić do tego, że przez całą kadencję nie udałoby się wybrać sędziów do KRS-u, „to z całą pewnością takie rozwiązanie, żeby prezydent rozstrzygał w tej kwestii jest dopuszczalne”. ”Ja generalnie jestem zwolennikiem systemu prezydenckiego” – podkreślił poseł Kukiz’15.

Continue reading...