Home Polish Polish — mix Merkel: nie zrezygnujemy z kontroli granicznych

Merkel: nie zrezygnujemy z kontroli granicznych

107
0
SHARE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w sobotę w wywiadzie dla dziennika “Rheinische Post” za utrzymaniem obowiązujących od dwóch lat kontroli granicznych. Komisja Europejska, której zgoda jest do tego konieczna, rozumie
“Nie możemy w najbliższym czasie zrezygnować z kontroli granicznych” – powiedziała Merkel. “Mam wrażenie, że Komisja Europejska jest otwarta na nasze argumenty” – dodała szefowa niemieckiego rządu. Niemiecki rząd wprowadził kontrole graniczne we wrześniu 2015 roku, w okresie największego nasilenia fali uchodźców. Niemieckie służby koncentrowały się na kontrolowaniu granicy z Austrią, przez którą przedostawało się najwięcej migrantów podążających szlakiem bałkańskim do Europy Zachodniej. Wyrywkowe kontrole odbywały się też na granicach z Polską i Czechami.
Na każdorazowe przedłużenie kontroli granicznych wewnątrz obszaru Schengen wymagana jest zgoda Brukseli. Obecne pozwolenie wygasa 11 listopada. Berlin sygnalizował chęć przedłużenia kontroli o kolejne pół roku. Zdaniem niemieckich mediów KE jest niechętna dalszemu przedłużaniu kontroli.
Od 2015 roku do Niemiec przyjechało niemal 1,5 mln obcokrajowców z zamiarem ubiegania się o azyl.

Continue reading...