Home Polish — mix Neumann o kampanii "Sprawiedliwe Sądy": złożymy zawiadomienie do prokuratury

Neumann o kampanii "Sprawiedliwe Sądy": złożymy zawiadomienie do prokuratury

203
0
SHARE

PO złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie finansowania kampanii “Sprawiedliwe Sądy” – zapowiedział w poniedziałek szef klubu Platformy Sławomir Neumann.
Kampania Polskiej Fundacji Narodowej “Sprawiedliwe sądy”, która – w zamyśle jej autorów – ma przybliżyć polskiej i zagranicznej opinii publicznej cele i szczegóły reformy wymiaru sprawiedliwości, od początku budzi kontrowersje. Posłowie PO złożyli wniosek o jej zbadanie przez CBA.
Nowoczesna skierowała pismo do szefa PKW o kontrolę i sprawdzenie, czy nie dochodzi do złamania ustawy o partiach politycznych i finansowaniu partii politycznych przez Polską Fundację Narodową. PKW w poniedziałek poinformowała, że obecnie nie ma narzędzi do tego, by zbadać działalność tzw. kampanii billboardowej.
“To, iż na dzisiaj PKW nie ma narzędzi, to ja to rozumiem” – powiedział Sławomir Neumann w poniedziałek w Polsat News. jak zaznaczył, droga do zajęcia się tą sprawą otworzy się w przyszłym roku, kiedy będzie badane sprawozdanie finansowe PiS-u za 2017 r. “Wtedy, albo będzie ujęta ta kampania (“Sprawiedliwe Sądy”), albo jej nie będzie” – dodał poseł.
“Afera billboardowa jest faktem. Na Nowogrodzkiej w siedzibie PiS, w dzień kiedy prezydent Andrzej Duda zawetował dwie ustawy – tam te decyzje zapadły: że będzie kampania. Tam były osoby, które decyzje podejmowały i potem realizowały” – podkreślił szef klubu PO.
Dopytany, czy mówi to na podstawie potwierdzonych informacji, czy podejrzeń, powiedział: “Trudno nie kojarzyć faktów, kiedy po ogłoszeniu, że prezydent będzie wetował dwie ustawy, najważniejsi politycy PiS spotykają się na Nowogrodzkiej w siedzibie PiS-u, rozmawiają. Spotykają się osoby, które założyły spółkę Solvere (operator kampanii “Sprawiedliwe Sądy” – PAP). Siedzą tam tego samego dnia, następnego dnia. Te same osoby kupują domenę sprawiedliwesady.pl. No nie ma takich przypadków, naprawdę”.
“Wszystko jest jasne, kierunek jest prosty – na Nowogrodzką, do prezesa Kaczyńskiego. My złożymy zawiadomienie do prokuratury, mając te dane i te szersze informacje” – zapowiedział poseł PO. Dopytany, czy Platforma jeszcze tego nie zrobiła, powiedział, że czekali na decyzję o wszczęciu sprawy przez CBA. “Nie słyszeliśmy, żeby CBA zaczęło jakoś działać” – dodał.

Continue reading...