Home Polish Polish — mix PGG w wirze restrukturyzacji. Potrzeba co najmniej miliarda zysku, na razie są...

PGG w wirze restrukturyzacji. Potrzeba co najmniej miliarda zysku, na razie są tylko miliony

291
0
SHARE

Jeszcze pod koniec czerwca tego roku Polska Grupa Górnicza zapewniała, że w całym 2017 roku zamierza wydobyć nie mniej niż 32 mln ton węgla. Jednak wiadomo, że taki plan będzie niezwykle trudno zrealizować.
Od początku stycznia do końca lipca 2017 roku PGG zdołała wydobyć 17,1 mln ton węgla, z czego 12,7 mln ton pochodziło z macierzystych kopalń Polskiej Grupy Górniczej, natomiast 4,4 mln ton z kopalń byłego Katowickiego Holdingu Węglowego. Spółka systematycznie zwiększa wydobycie. Od połowy września fedruje przeszło 130 tys. węgla na dobę. W pierwszym półroczu 2017 roku odnotowała 8 mln zł zysku netto, natomiast EBITDA wyniosła 708 mln zł.
– Biorąc pod uwagę jej potencjał i zakres procesów restrukturyzacyjnych, Polską Grupę Górniczą będzie można rzeczowo oceniać dopiero po trzech latach jej funkcjonowania – zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Krzysztof Tchórzewski, minister energii. – Wtedy będziemy wiedzieć, czy założenia się sprawdziły, czy też nie. Najpierw jednak muszą zostać zrealizowane niezbędne inwestycje. Dziś PGG pozostaje firmą w trakcie reorganizacji.
Minister Tchórzewski przypomina, że to wcale nie jest tak, iż administracyjna decyzja o połączeniu Polskiej Grupy Górniczej z Katowickim Holdingiem Węglowym od razu przełożyła się na efekty. Trzeba bowiem między innymi wypracować nowy układ zbiorowy pracy. Wcześniej formuła funkcjonowania obu podmiotów w tym zakresie znacząco się różniła.
– Bardzo ważne są działania zarządu i rady nadzorczej, aby powiązać ze sobą różne żywioły pracownicze, żeby wytworzył się nowy patriotyzm zakładowy – ocenia minister Tchórzewski.
Nie należy zapominać o tym, że Katowicki Holding Węglowy był w dramatycznej sytuacji finansowej, zabrakło nawet pieniędzy na świadczenia pracownicze. Dołączono więc do Polskiej Grupy Górniczej firmę, która całkowicie utraciła płynność finansową.

Continue reading...