Home Polish Polish — mix Prawie 5 mld zł nadwyżki w budżecie

Prawie 5 mld zł nadwyżki w budżecie

86
0
SHARE

Nadwyżka budżetu po sierpniu br. wyniosła 4,9 mld zł – podało w środę Ministerstwo Finansów w komunikacie nt. szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń – sierpień 2017 r.
– Dzięki zrównoważonemu budżetowi, dzięki budżetowi, który będzie miał deficyt na koniec roku, ale deficyt mniejszy niż zakładaliśmy, może nawet znacząco mniejszy, pokazujemy, że jest możliwe jednoczesne dbanie o społeczeństwo, o ludzi bardziej potrzebujących, o tych, którym było trudniej w czasie transformacji – tak dane na temat szacunkowego wykonania budżetu państwa skomentował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. – Ten grzech transformacji III Rzeczpospolitej odrobiliśmy poprzez nasze wielkie cywilizacyjne programy takie jak 500 zł, czy Mieszkanie Plus – dodał.
Według szacunkowych danych dochody w tym okresie wyniosły 235 mld zł, czyli 72,2 proc. dochodów założonych w tym roku w budżecie. Z kolei wydatki opiewały na kwotę 230,1 mld zł, czyli 59,8 proc. planu.
Zgodnie z danymi MF, dochody budżetu były wyższe o 20,5 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ub.r. Zwrócono uwagę na utrzymujący się wzrost dochodów podatkowych na wysokim poziomie 15,5 proc. rok do roku.
Dochody z VAT były wyższe o 23,5 proc. rdr., to jest o ok. 20,3 mld zł, a z CIT wyższe o 13,3 proc., to jest 2,4 mld zł.
Dochody z akcyzy i podatku od gier wzrosły o 4,1 proc., tj. 1,8 mld zł, a z PIT były wyższe o 8,3 proc., tj. 2,5 mld zł.

Continue reading...