Home Polish — mix Projekty Dudy trafią do Sejmu. Nieoficjalnie termin jest już znany

Projekty Dudy trafią do Sejmu. Nieoficjalnie termin jest już znany

154
0
SHARE

Jutro projekty prezydenckie ws. SN i KRS powinny trafić do Sejmu – dowiedział się PAP nieoficjalnie w źródłach zbliżonych do Kancelarii Prezydenta RP.
W poniedziałek prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Ten drugi wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, zapis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. Andrzej Duda początkowo zaproponował mechanizm, który zakładał, że gdy w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów sędziów do KRS, to wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent.
W związku z tym przygotowany został też projekt zmiany konstytucji pozwalający prezydentowi dokonać nominacji członków KRS w sytuacji, gdy Sejm ich nie wybierze. W tej sprawie Duda spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych (w spotkaniu nie wzięli udziału jedynie politycy PO). Po spotkaniu prezydent poinformował o nowej propozycji – zgodnie z nią, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł głosować tylko na jednego kandydata.
– Myślę, że w dniu jutrzejszym projekty prezydenckie będą wywieszone na stronie Kancelarii Prezydenta RP – powiedział z kolei prezydencki minister Andrzej Dera w radiu RMF FM. Dodał, że jest to związane z korektą dotyczącą projektu zmian w KRS i wkrótce zostanie to przekazane do parlamentu. Jednocześnie zaznaczył, że nie potrafi powiedzieć kiedy projekty trafią do Sejmu, “bo to jest kwestia tej korekty”. – Ja myślę, że jak te projekty zostaną wywieszone na stronie, to nie będzie żadnych przeszkód, by zostały wysłane do parlamentu – ocenił.
Z kolei szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że Andrzej Duda podpisze swoje autorskie projekty ustaw o KRS i SN jeśli oceni, że efekt prac parlamentarnych nad nimi jest zadowalający – powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
– Pan prezydent składa dziś propozycje partiom politycznym (…), żeby odbyć nad tymi projektami normalną, merytoryczną, spokojną dyskusje. Te poprzednie, jak pamiętamy z gorszących scen z komisji sejmowych, były poniżej standardu parlamentarnego – powiedział Szczerski w TVP Info.
Podkreślił, że prezydent mówił wcześniej podczas spotkania z klubami parlamentarnymi, że “nie oczekuje od Sejmu, że będzie jego notariuszem, czyli że te ustawy przejdą bez poprawek i bez dyskusji”. – Pan prezydent odda teraz te projekty partiom do dyskusji parlamentarnej” – dodał minister. “Na końcu złoży ten podpis (…), jeśli oceni efekt prac parlamentarnych jako zadowalający – oświadczył.
Pytany, ile osób pracowało nad projektami, Szczerski powiedział, że “to jego (prezydenta) projekty autorskie “, a pracował nad nimi wraz z “zapleczem eksperckim”. Dopytywany, z ilu osób się ono składało, odparł: ” Jak widać, wystarczająco dużo żeby w ciągu dwóch miesięcy przygotować zasadniczą, radykalną, fundamentalną zmianę polskiego sądownictwa “. Według niego, ta zmiana fundamentalnie naprawi sądownictwo i ma “szansę nie być przez nikogo podważona”.
Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że projekt wnosi to, co “zagubiono w poprzednich projektach”, czyli skargę nadzwyczajną do SN dla ludzi poszkodowanych przez wymiar sprawiedliwości. Szczerski przypomniał, że była to “jedna z fundamentalnych obietnic PiS”, a prezydent “uwzględnił głosy tych ludzi, czego nie uwzględniła poprzednia ustawa”.
Według Szczerskiego, zgłoszone w poniedziałek projekty “nie zamykają dyskusji o wymiarze sprawiedliwości”.
Pytany, co będzie, jeśli PO nie będzie chciała uczestniczyć w pracach nad tą “niekonstytucyjna propozycją”, Szczerski odpowiedział, że “każdy tak decyduje o swoim losie, jak chce”. Dodał, że jeśli ktoś chce się na stałe wykluczyć z prac nad ustrojem państwa, to może, ale będzie to podlegało ocenie wyborców.
We wtorek projekty prezydenckie ws. SN i KRS powinny trafić do Sejmu – dowiedziała się PAP nieoficjalnie w źródłach zbliżonych do Kancelarii Prezydenta RP.

Continue reading...