Home Polish Polish — mix Słowa Kaczyńskiego o Izraelu cytowane w amerykańskiej…

Słowa Kaczyńskiego o Izraelu cytowane w amerykańskiej…

101
0
SHARE

„New York Times” i „Washington Post” informują o wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego w warszawskim ZOO, podczas którego prezes PiS medalem im. Antoniny i…
Amerykańska prasa, z tytułami takimi jak „New York Times” i „Washington Post” na czele, odnotowały słowa, które wypowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński na poniedziałkowej uroczystości. Cytowały fragmenty jego wypowiedzi o „na swój sposób wielkim Izraelu”, a także o tym, iż kraj ten „zawdzięcza swoje istnienie ‘sile ducha i sile umysłu, a także determinacji i odwadze jego obywateli”. Media w USA podkreśliły fakt, iż Kaczyński, który unika poruszania tematów międzynarodowych, „potępił antysemityzm jako bardzo groźne zjawisko, wyrażane poprzez wrogość wobec Izraela”.
Relacja z uroczystości
Fundacja „From the Depths” już po raz drugi wręczyła nagrody im. Żabińskich. W tym roku odznaczenia otrzymały siostry franciszkanki z klasztoru Maryi, które na czele z ówczesną matką przełożoną Matyldą Getter uratowały około 300 Żydów; Natalia Jakoniuk wraz z rodziną oraz brytyjski poseł Daniel Kawczyński wraz z rodziną, który odebrał nagrodę w imieniu brata swojego dziadka Jana Kawczyńskiego zamordowanego wraz z żoną i córką za ukrywanie Żydów w czasie wojny. Przypomnijmy, że w 2016 r. nagrodę otrzymali Ryszard Żabiński, rodzina Skoczylasów oraz Natalia Borkiewicz.
– Holocaust był arcyzbrodnią i wyrazem skrajnego, najskrajniejszego zła, które pojawiło się w historii niejeden raz, ale w XX wieku, właśnie poprzez Holocaust, pokazało swoją najstraszniejszą twarz. Temu skrajnemu złu przeciwstawiło się coś, co można określić jako skrajne dobro, jako bohaterstwo tej najwyższej próby, które nie cofało się przed ryzykiem tortur i śmierci nawet własnych dzieci. To powinno być pamiętane – mówił Jarosław Kaczyński w czasie uroczystości.
– Antysemityzm, który był jedyną przesłanką tej monstrualnej zbrodni, którą tutaj wspominamy, istnieje również dziś, choć przybiera różne formy, często inne niż te, które znamy z nieodległej przeszłości. Dziś antysemityzm bardzo często pojawia się jako wrogość wobec państwa Izrael, tak charakterystyczna w szczególności dla całej europejskiej lewicy. Izrael jest jednak państwem, które udowodniło, że nie terytorium, nie liczba ludności a siła ducha i siła umysłu, a także determinacja i odwaga stanowią o wielkości narodów i państw – kontynuował swoją myśl.
Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się na terenie warszawskiego ZOO w ogrodzie willi państwa Żabińskich, gdzie w czasie wojny z inicjatywy Jana i Antoniny Żabińskich ukrywały się setki Żydów, a co zostało ukazane w filmie „Azyl”. Wśród gości znalazła się delegacja kongresmenów ze Stanów Zjednoczonych oraz wielu polskich, izraelskich i brytyjskich polityków i dziennikarzy. Patronat honorowy nad uroczystością objął rząd Wielkiej Brytanii oraz Prezydent m.st. Warszawy. Poczta Polska z tej okazji wydała uroczyste znaczki z logo fundacji „From the Depths” oraz wizerunkiem małżeństwa Żabińskich.

Continue reading...