Home Polish — mix Zmarła najbogatsza kobieta świata. Dziedziczka fortuny L'Oreal, Liliane Bettencourt miała 94 lata

Zmarła najbogatsza kobieta świata. Dziedziczka fortuny L'Oreal, Liliane Bettencourt miała 94 lata

181
0
SHARE

Dziedziczka fortuny koncernu kosmetycznego L’Oreal, Liliane Bettencourt, będąca według magazynu “Forbes” najbogatszą kobieta świata, zmarła w nocy ze środy na czwartek w wieku 94 lat – podała jej rodzina. – Sprawdź najnowsze wiadomości i wydarzenia z Europy i ze świata. Poznaj komentarze i podyskutuj na forum.
Liliane Bettencourt zmarła w swoim domu. 21 października ukończyłaby 95 rok życia – podała w komunikacie córka zmarłej, Francoise Bettencourt Meyers. “Forbes” w tegorocznym rankingu ocenił fortunę Liliane Bettencourt na około 40 mld dolarów, co stawiało ją na czele najbogatszych kobiet świata i na 14. miejscu wśród bogaczy. Według indeksu miliarderów Bloomberga jej majątek netto to 42,5 mld dolarów.
Chorowała na chorobę Alzheimera i ze sceny publicznej wycofała się w 2012 roku, ale pozostała większościowym udziałowcem L’Oréal (posiadając, wg stanu z 31 grudnia 2016 r., 33,05 proc. akcji, podczas gdy jej rodzina zachowała 33 proc.). W zarządzie koncernu zastąpił ją wnuk, Jean-Victor Meyers. Bettencourt Meyers twierdziła, że matką z łatwością manipulowali ludzie z jej otoczenia; zwłaszcza jeden z przyjaciół, któremu dała około miliarda euro w gotówce i prezentach. W 2011 roku zarząd jej interesami francuski sąd przyznał córce i wnukom.
Nielegalnym pieniądzom jakoby przyjętym od miliarderki 10 lat temu miał zawdzięczać swoje zwycięstwo wyborcze w 2007 roku prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Współpracownicy rodziny Bettencourtów mówili o “wypchanych gotówką” kopertach przekazywanych na kampanię. Sarkozy’ego oficjalnie oskarżono o nadużycie zaufania Bettencourt, ale wobec braku dostatecznych dowodów jesienią 2013 roku został on uniewinniony.
Miliarderka miała również stracić cześć pieniędzy w piramidzie finansowej Bernarda Madoffa. Za życia Liliane niewielka paryska firma produkująca farby do włosów przekształciła się w wielki koncern kosmetyczny obejmujący ponad 30 sławnych marek, m.in. Lancome i Garnier.
Miliarderka, której mąż zmarł w 2007 roku, rzadko udzielała wywiadów. W wypowiedzi dla francuskiego magazynu literackiego “L’Egoiste” w 1988 roku stwierdziła: Przyjaźń, apetyt na życie, wiedza, zdrowie – powiedziałabym, że to właśnie są rzeczy najcenniejsze. Wszystko, co nie da się zmierzyć, jest tym, co się liczy najbardziej.

Continue reading...