Home Polish — mix Miks energetyczny Polski: mniej węgla, więcej gazu

Miks energetyczny Polski: mniej węgla, więcej gazu

204
0
SHARE

Wszystkie rządy po 1989 r. deklaratywnie broniły węgla w polskiej gospodarce, w tym w energetyce. Faktycznie jednak jego wydobycie systematycznie od lat maleje. Z działań rządu PiS jasno wynika, że rola węgla nadal będzie malała. Będzie go
– Górnictwo jest i będzie dla polskiej gospodarki niezwykle ważne. To będzie nowoczesne górnictwo. Takiego górnictwa chcemy i takie górnictwo budujemy – zadeklarowała we wrześniu w Katowicach premier Beata Szydło. Podobne deklaracje wielokrotnie składali minister energii Krzysztof Tchórzewski i wiceminister Grzegorz Tobiszowski, który powiedział, że w 2030 r. udział węgla w miksie energetycznym Polski wyniesie minimum 60 proc. Zdaniem wielu ekspertów rzeczywiście można mniej więcej spodziewać się takiego udziału węgla w produkcji energii elektrycznej.
Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to znacznie mniej niż obecnie. Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) wynika, że w roku 2016 elektrownie na węgiel kamienny wyprodukowały 50,02 proc. a z węgla brunatnego 31,49 proc. -razem daje to 81,51 proc.
Ministerstwo Energii przyznaje więc, że w ciągu najbliższych 12-13 lat udział węgla w polskiej energetyce zmniejszy się o ok. 21 pkt proc. Innym potwierdzeniem tego trendu jest zapowiedź ministra Tchórzewskiego, że planowany blok na węgiel kamienny o mocy ok. 1000 MW w Elektrowni Ostrołęka będzie ostatnim wybudowanym blokiem węglowym w Polsce. Duża część ekspertów, w mniej oficjalnych wypowiedziach, prognozuje jednak, że żadnego nowego bloku węglowego w Ostrołęce nie będzie.
Co w zamian? Możliwości jest oczywiście kilka, preferowanym przez rząd rozwiązaniem jest gaz ziemny. Polska poważnie zaangażowała się w budowę gazociągu Baltic Pipe, który znacząco zwiększy polskie zdolności importowe. Zgodnie z założeniami, gaz z tego gazociągu ma być reeksportowany do naszych sąsiadów, ale jego dużą część trzeba będzie zagospodarować na miejscu. Jednym z rozwiązań jest energetyka gazowa.
Na początku września br. PGE oficjalnie zadeklarowała, że nowy blok energetyczny, jaki może powstać w Zespole Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) będzie opalany gazem ziemnym.
PGE wyjaśniła, że na korzyść technologii gazowej w Elektrowni Dolna Odra przemawiają aktualne uwarunkowania rynkowe i regulacyjne polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej, które pociągają za sobą konieczność elastycznego podejścia do zarządzania ryzykiem w tego typu projektach, w tym szczególnie ryzykiem regulacyjnym. Z pewnością śladem PGE pójdą kolejne grupy energetyczne.

Continue reading...