Home Polish Polish — mix Miliardy płyną z Polski za granicę

Miliardy płyną z Polski za granicę

326
0
SHARE

Prawie 10 mld złotych wysłali obcokrajowcy pracujący w Polsce do swoich domów w okresie od stycznia do czerwca. To 3/4 wiecej niż przed rokiem – pisze w poniedziałek “Dziennik Gazeta Prawna”.
Wartość transferów za granicę, których dokonali w pierwszej połowie roku zatrudnieni u nas cudzoziemcy, rośnie skokowo od kilku kwartałów. Po rekordowych trzech pierwszych miesiącach tego roku, gdy z Polski wypłynęło 4,3 mld zł, kwiecień, maj i czerwiec były jeszcze lepsze. Z danych NBP opublikowanych wczoraj wynika, ze w II kwartale zagraniczni pracownicy zarobili i przekazali do domów kolejne 5,3 mld zł. W sumie za cała pierwszą połowę roku to już 9,6 mld zł – o 62% więcej niż w pierwszym półroczu 2016 r.
Transfery rosną, ale też nie mogło być inaczej, bo nasz rynek pracy szeroko otworzył drzwi dla przybyszów, zwłaszcza z Ukrainy.
Oficjalne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazują, że w pierwszej połowie roku polscy przedsiębiorcy wydali prawie 950 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców. To o połowę więcej niż rok temu.
Prym wiodą pracownicy z Ukrainy: ponad 904 tys. oświadczeń w porównaniu do 640 tys. rok wcześniej – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Continue reading...