Home Polish Polish — mix Komisja Europejska skrytykowana przez Zorana Milanovicia za działania wobec Polski

Komisja Europejska skrytykowana przez Zorana Milanovicia za działania wobec Polski

81
0
SHARE

Były premier Chorwacji Zoran Milanović skrytykował działania Komisji Europejskiej wobec Polski. “Jak Polska urządzi swoje sądownictwo to jej sprawa” – ocenił.
W dużym wywiadzie dla świątecznego wydania dziennika “Novi list” Milanović – były socjaldemokratyczny szef rządu Chorwacji w latach 2011-2016 – zapytany o uruchomienie przez Komisję Europejską art. 7 traktatu UE wobec Polski odpowiedział, że “nie darzy sympatią neokonserwatywnych polityków (w krajach) będących nowymi członkami Unii Europejskiej, ale to nie znaczy, że Komisja czy jej wypowiadający się głośno przedstawiciele powinni ich maltretować”.
“Inaczej jednak myślą przedstawiciele KE, którzy we własnych krajach zakończyli kariery polityczne, a teraz jako stróże Unii mają ochotę strzec jej z pałką w ręku, by pomóc sobie w powrocie na polityczną scenę w swoich krajach” – ocenił Milanović.
“Polityka węgierskich, a zwłaszcza polskich władz byłaby śmieszna, gdyby nie była trochę niebezpieczna i nie stanowiła powrotu do przeszłości, ale obywatele to wybrali. Za dużo tu arbitralności i podwójnych standardów. Po prostu jesteśmy różni, społeczeństwa też, i trzeba się z tym pogodzić” – dodał.
Na pytanie dziennikarza, poniżej jakich to demokratycznych standardów UE “nie ma prawa zejść”, były chorwacki premier odpowiedział, że “to jest arbitralne tłumaczenie ludzi, którzy nie mają demokratycznego mandatu”.
“Jak Polska urządzi swoje sądownictwo to jej sprawa, dopóki nie będzie to np. replika Związku Radzieckiego, a obecnie nią nie jest. Przeczytałem jedną z opinii Komisji Weneckiej, która w typowym mentorskim, kryptokolonialnym stanowisku kreśli innym, jak powinno wyglądać doskonale społeczeństwo demokratyczne. Kim są ci ludzie i w czyim imieniu przemawiają? Przeszkadzało mi, kiedy w taki sposób pouczało się Chorwację, i nie zgadzam się na takie zachowanie nawet wobec władz w Warszawie” – odpowiedział premier, dodając, że “takie zachowanie tylko zwiększy poparcie polskich wyborców wobec tak dziwnej polityki”.

Continue reading...