Home Polish Polish — mix PISM: Nie chcemy pomocy inwestycyjnej od Chińczyków

PISM: Nie chcemy pomocy inwestycyjnej od Chińczyków

149
0
SHARE

Polska nie tyle zabiega o to, by Chińczycy finansowali inwestycje infrastrukturalne, co sygnalizuje im, by stając do przetargów byli po prostu konkurencyjni. – Otwartym pytaniem pozostaje kwestia, czy chińskie technologie są lepsze od zach
– Trudno jednoznacznie odpowiedzieć jak ewoluuje, bo od początku nie było wiadomo czym ona dokładnie jest. Nie zarysowano jednoznacznie jej celów i nie określono instrumentarium.
– To przemyślane działania. Brak jasnych kryteriów powoduje, że ta inicjatywa jest bardzo pojemna. Można do niej wrzucać wiele różnych projektów czy mechanizmów współpracy. Trudno więc też jednoznacznie ocenić, co się udało zrealizować, a czego nie.
Moim zdaniem BRI ma dwa główne cele: gospodarczy, który od chwili ogłoszenia inicjatywy był najważniejszy, oraz polityczny.
Pierwszy zakłada zwiększenie współpracy międzynarodowej Chin poprzez rozwinięcie transportowej infrastruktury lądowej i morskiej. Chiny chcą w ten sposób zapewnić swoim towarom rynki zbytu, inwestować poza granicami za pośrednictwem swoich firm i pozyskiwać technologie.
– Ma charakter polityczny. Za pomocą koncepcji BRI, Chiny chcą zbudować swoją mocarstwową pozycję. Jeżeli mówimy o jej ewolucji, to odnoszę wrażenie, że obecnie większy nacisk kladzie się właśnie na ten jej polityczny wymiar.
– Bo można tak sądzić oceniając to, co się wydarzyło podczas październikowego XIX zjazdu Komunistycznej Partii Chin.
– Przede wszystkim Xi Jinping umocnił swą władzę. A BRI została wpisana do statutu KPCh co oznacza, że jest to inicjatywa nie tylko flagowa, ale i długofalowa. Ma być narzędziem realizacji chińskiej wizji globalizacji. W tym sensie możemy mówić o zwiększeniu politycznego znaczenia BRI.

Continue reading...