Home Polish Polish — mix Jacek Czaputowicz ujawnił, że w niedzielę spotka się z Fransem Timmermansem, a...

Jacek Czaputowicz ujawnił, że w niedzielę spotka się z Fransem Timmermansem, a w lutym weźmie udział w spotkaniu Trójkąta Weimarskiego

223
0
SHARE

W lutym w Monachium minister Jacek Czaputowicz odbędzie też spotkanie w formule Trójkąta Weimarskiego.
W niedzielę ma dojść do krótkiego spotkania polskiego ministra spraw zagranicznych z wiceszefem Komisji Europejskiej. Zapowiedział to minister Jacek Czaputowicz w rozmowie z korespondentami Polskiego Radia w Nowym Jorku. Jak powiedział, to część „nowego otwarcia” w relacjach Warszawy z Brukselą. Szef MSZ zapowiedział również, że przy okazji Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium w lutym, ma dojść do spotkania ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego.
– Polska jest nastawiona na dialog ws. uruchomionej przez Komisję Europejską wobec naszego kraju procedury z art. 7. – zapewnił w Sofii szef MSZ…
Do spotkania obu polityków ma dojść w Brukseli, dokąd Jacek Czaputowicz udaje się na rozmowy do NATO. Szef polskiej dyplomacji powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że w relacjach Polski i Komisji Europejskiej trzeba zmienić ton. – Chcę też zademonstrować pewną otwartość na współpracę, na wyjaśnienie naszego stanowiska. Uważam, że Polska ma w tym sporze rację, chcemy spokojnie prezentować te nasze racje. Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem, żeby pokazać dobrą wolę, nawiązać osobiste kontakty – dodał szef polskiego MSZ.
To właśnie wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans najgłośniej krytykował w ostatnim czasie Polskę w związku ze zmianami w sądownictwie, a wcześniej w Trybunale Konstytucyjnym czy mediach publicznych. Szef polskiej dyplomacji podkreśla, że częścią zmiany tonu w relacjach Polski z Brukselą miały być też niedawne spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Komisji Jean-Claude’em Junckerem oraz samego ministra Czaputowicza z szefem dyplomacji Niemiec.
W listopadzie ubiegłego roku Bruksela rozpoczęła przygotowania do uruchomienia przeciwko Polsce artykułu 7 unijnego traktatu. Chodzi o wysłanie wniosku do krajów członkowskich stwierdzającego poważne zagrożenie dla praworządności w Polsce. Sprawa ma związek z reformą sądownictwa. Bruksela krytykuje Polskę także za zmiany w Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych oraz za to, że Polska nie przyjęła uchodźców w ramach unijnego mechanizmu relokacji. Relacje z europejskimi graczami
W trakcie audycji „Sygnały Dnia” na antenie radiowej Jedynki, minister Czaputowicz został również spytany, czy ma pomysł, jak poprawić relacje naszego kraju z Niemcami i Francją. – Zgadzam się, że trzeba do tego dążyć. Moja wizyta, która się odbyła w Niemczech, wskazuje na to, że tu jest, także po stronie Niemiec, wola pełniejszego zaangażowania we współpracę z Polską – ocenił szef MSZ.
Polska przez dwa lata będzie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. O związanych z tym korzyściach i wyzwaniach dla naszego kraju, mówił w…
Wyraził jednocześnie wdzięczność dla szefa niemieckiego MSZ za zaproszenie na spotkanie w formule Trójkąta Weimarskiego przy okazji Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, która odbędzie się w dniach 16-18 lutego. – Jestem wdzięczny ministrowi spraw zagranicznych Sigmarowi Gabrielowi za zaproszenie na spotkanie, już w najbliższym czasie, przy okazji forum w Monachium, Trójkąta Weimarskiego, czyli oprócz niego i mnie, będzie uczestniczyć w nim minister spraw zagranicznych Francji (Jean-Yves Le Drian) – powiedział Czaputowicz.
– Jest to właściwy kierunek, zależy nam na umocnieniu współpracy z tymi państwami (Niemcami i Francją) – zaznaczył Czaputowicz. 54 edycja Konferencji Bezpieczeństwa
O tym, że Polska chce wzmocnienia „tej tradycyjnej formy współpracy” między Niemcami, Francją i Polską, minister mówił podczas środowej konferencji prasowej w Berlinie, na której wystąpił wspólnie ze swym niemieckim odpowiednikiem.
Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium odbędzie się po raz 54. Jak można przeczytać na stronie internetowej MSC (ang. Munich Security Conference), w ciągu pięciu ostatnich dekad Konferencja stała się głównym światowym forum dyskusji na temat polityki bezpieczeństwa. Każdego roku w lutym wydarzenie gromadzi ponad 450 wysokich rangą decydentów z całego świata, w tym głowy państw, ministrów, przywódców organizacji międzynarodowych i pozarządowych, jak również przedstawicieli biznesu, mediów, nauki, społeczeństwa obywatelskiego. Tematem dyskusji są bieżące i przyszłe wyzwania związane z bezpieczeństwem.
Portal politico.eu poinformował w sobotę, że głos podczas monachijskiej konferencji ma zabrać premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Continue reading...