Home Polish Polish — mix Maersk, Zim, OOCL. Dalsza konsolidacja spółek żeglugowych na świecie

Maersk, Zim, OOCL. Dalsza konsolidacja spółek żeglugowych na świecie

339
0
SHARE

W ub. roku 15 największych spółek żeglugi kontenerowej podlegało procesowi dalszej konsolidacji, polegającej na łączeniu lub przejęciach oraz rozbudowie floty.
Całkowita pojemność floty ich statków zwiększyła się w ub. roku o 12,6 proc., a ich udział w globalnej zdolności przewozowej kontenerowcami do 85,1 proc., z 78,1 proc. w 2016 roku, informuje firma analityczna Alphaliner. W efekcie, armatorzy z listy Top-15 mają według stanu na 1 stycznia 2018 r. zdolności operacyjne szacowane na 18,32 mln TEU (rok temu o tej porze – 16,27 mln TEU). W tym samym czasie światowa pojemność kontenerowców zwiększyła się z 20,69 mln TEU do 21,51 mln, tj. o 3,9 proc.
Do wzrostu udziału największych spółek w rynku żeglugi przyczyniły się m.in. zakupy dużych kontenerowców, zabierających ponad 18 tys. TEU. Na ich kupno stać właśnie duże firmy, które w dodatku muszą potrafić – samodzielnie lub w sojuszu z innymi armatorami – optymalnie je zapełnić towarami.
Największym wygranym w tak rozumianej konsolidacji była największa zarazem na świecie spółka żeglugowa z Danii – Maersk. Jej zdolności operacyjne zwiększyły się aż o 26,8 proc. rdr – do 4,15 mln TEU 1 stycznia br.
Przyczyniło się do tego przejęcie przez Maersk w ub. roku niemieckiego przewoźnika Hamburg Süd, który wniósł swoją flotę do grupy. Ale nawet bez tej akwizycji, zdolności operacyjne Maerska wzrosłyby o ok. 10 proc., szacują analitycy.
Patrz:
W grupie Top-15 dwucyfrowe przyrosty pojemności floty zanotowali też: Zim (Izrael) – o 20 proc, OOCL (Chiny) – o 19,7 proc., CMA CGM (nr 3, Francja) – o 18 proc. i MOL (Japonia) – o 17,9 proc.
Spadek – aż o 23,9 proc., do 347 tys. TEU – zanotowała południowokoreańska Hyundai Merchant Marine (HMM). Przewoźnik ten ma jednak „ambitne plany rozbudowy floty”, jak informuje portal Lloyd’s Loading List.
Wycofane przez HMM statki z linii Azja – Europa i Azja – wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej przejęły Maersk i MSC, które od 1 kwietnia ub. roku działają na podstawie umowy o sojuszu 2M. Wsad statków HMM dał mu możliwość korzystania ze slotów (miejsc) na statkach obu tamtych armatorów.
Patrz:

Continue reading...