Książę Henrik, mąż królowej Danii Małgorzaty II, zmarł we wtorek w zamku Fredensborg w wieku 83 lat – poinformował dwór królewski w oficjalnym komunikacie. – Sprawdź najnowsze wiadomości i wydarzenia z Europy i ze świata. Poznaj komentarze i podyskutuj na forum.
– Jego Królewska Wysokość książę Henrik zmarł spokojnie we śnie… Jej Majestat Królowa i dwóch synów byli u jego boku – głosi komunikat.
U pochodzącego z Francji księcia Henrika zdiagnozowano dwa tygodnie temu łagodny nowotwór płuca. Stan jego pogorszył się podczas prywatnej podróży do Egiptu i 28 stycznia został przewieziony do szpitala w Kopenhadze.
Na krótko przed śmiercią przewieziono go, na jego życzenie, ze szpitala do zamku Fredensborg, rezydencji królewskiej położonej w odległości ok. 40 km na północ od stolicy Danii. Chciał tam spędzić swoje ostatnie dni.
Urodzony jako książę Henri Marie Jean Andre de Laborde de Monpezat 11 czerwca 1934 r. w Talence, niedaleko Bordeaux, w czerwcu 1967 r. poślubił następczynię tronu Danii, księżniczkę Małgorzatę, która została koronowana w styczniu 1972 r. W swej przybranej ojczyźnie nigdy nie uzyskał tytułu królewskiego, co było powodem jego urazy, której nie ukrywał.
W ub. roku książę Henrik oświadczył, że nie życzy sobie być pochowanym u boku swojej małżonki w królewskiej nekropolii w katedrze w Roskilde, jak nakazuje tradycja.
Komunikat dworu królewskiego nie precyzuje, gdzie książę zostanie pochowany.

Continue reading...